E-knihy sú v poslednej dobe obľúbenou alternatívou pre milovníkov čítania. Aj keď sa väčšinou milovníci čítania rozdeľujú aj na milovníkov e-kníh a papierových kníh. Je to úplne prirodzené, pretože každý máme iné preferencie ohľadom výberu kníh. V tomto článku vám však chceme priniesť objektívny pohľad na čítanie elektronických kníh. Aké výhody vám to môže priniesť a v čom sú elektronické knihy lepšie ako tie klasické?

Výhody e-knihy

1️⃣Prvou výhodou, ktorá je spätá s e-knihami je, že šetria priestor. Papierové knihy musíme ukladať na police, kde zaberajú miesto, zatiaľ čo v jednej čítačke elektronických kníh môžete mať až niekoľko tisíc kníh bez toho, aby vám zaberali akékoľvek miesto. Výhodné je to napríklad pri cestovaní, kedy si so sebou môžeš zobrať “tonu” kníh a napriek tomu mať ľahký kufor.

2️⃣Výhoda číslo 2 vyplýva z prvej a spája sa teda najmä z pohodlnosťou prenosu takýchto kníh. Či už si ich chcete zobrať do práce alebo do školy, nevážia takmer nič a stále ich máte po ruke. Dokonca je možné si čítačku stiahnuť aj ako aplikáciu do mobilu, vďaka čomu môžete čítať knihu naozaj prakticky kedykoľvek a zároveň vám nezaberie žiadny priestor.

čítačka

3️⃣Zároveň je čítačka kníh ideálna pre čitateľov, ktorí radi čítajú viac kníh rôznych žánrov naraz. Umožňuje vám mať rozčítaných niekoľko kníh a tak si môžete vybrať, na ktorú máte momentálne náladu.

4️⃣Pri čítaní knihy z čítačky nevidí nikto akú knihu máte rozčítanú. To znamená, že nemusíte nikomu vysvetľovať, prečo čítate takúto literatúru, ani sa deliť o názor. Pre niekoho to môže byť veľkým benefitom, najmä pokiaľ nerád prezrádza o sebe veľa informácií, prípadne nemá záujem o rozhovor o literárnom vkuse neznámych ľudí.

5️⃣Pri čítaní na čítačke elektronických kníh si môžete zmeniť veľkosť a formát písma. Toto určite ocenia aj starší čitatelia, ktorí potom môžu písmenká bez problémov lúštiť.

6️⃣Texty si môžete vo väčšine aplikácií a čítačiek previesť aj do hovorenej podoby, prípadne môžete bez problémov čítať aj pri slabšom osvetlení. Vyhľadávanie neznámych slov v texte je opäť omnoho jednoduchšie, napríklad aj pokiaľ čítate zahraničnú literatúru.

7️⃣Elektronické knihy šetria životné prostredie, vďaka úspore papiera. Taktiež bývajú po väčšine aj lacnejšie ako tlačené verzie kníh. Taktiež sa vám nestane, že sú vypredané a preto sú omnoho variabilnejšou formou pre čitateľov.

ekniha

Čítanie e-knihy

Vo väčšine vydavateľstiev je dnes už štandardom, že okrem tlačených kníh ponúkajú práve aj elektronické knihy. Ich dostupnosť je teda hodnotená veľmi pozitívne. Čo sa týka nákupu, kupujete ich jednoducho na internete, kde si ich následne stiahnete a môžete poslať do čítačky, alebo čítať na klasických zariadeniach ako sú počítače, tablety, či smartfóny. Aj v tejto oblasti sú teda omnoho pohodlnejšie, pretože si ich môžete kúpiť, stiahnuť a okamžite čítať. Proces je rýchly a pohodlný a možno aj preto si takúto formu čítania obľubuje čoraz viac ľudí.

Papierové knihy majú svoje čaro, rovnako ako tie elektronické. Je len na vašich preferenciách aký typ knihy je pre vás prívetivejší. Vo všeobecnosti je však najdôležitejší samotný záujem o knihy, ktorý ani rokmi neustál a práve preto sa vymýšľajú nové technológie, aby boli knihy pre čitateľov ešte viac zaujímavé. Aký typ knihy preferujete vy a prečo?