Pri niektorých tráviacich problémoch môže nesmierne pomôcť naštartovať metabolizmus. Pomalý metabolizmus spôsobuje nielen obezitu, ale rovnako aj problémy s trávením viac kalorickejších jedál. Geneticky máme však všetci metabolizmus rovnaký, zhoršujú (spomaľujú) ho len naše zlé stravovacie návyky. Slovo metabolizmus predstavuje súbor všetkých procesov v tele (chemických a telesných), ktoré udržujú jeho priaznivé fungovanie. V skratke ide o premenu prijatej stravy a využiteľnú energiu. Tento náročný proces nám umožňuje tráviť všetku skonzumovanú potravu.

Tipy ako zrýchliť metabolizmus

Rýchly metabolizmus umožňuje rýchlejšie trávenie jedál, vďaka čomu sa nám v tele nehromadí prebytočný tuk. Základným bodom pre zrýchlenie metabolizmu je nastavenie stravovacích návykov. Pravidelná a kvalitná strava viackrát denne v menších porciách je na začiatok najdôležitejším bodom. Úprava stravy so sebou väčšinou vždy nesie aj úbytok váhy, ktorý sa práve často spája aj so zrýchlením metabolizmu. Pravidelné stravovanie dáva telu dostatok energie. Dôležité je tiež voliť zdravšie jedlá s nižším glykemickým indexom a menej spracovávaných potravín v surovom stave.

V rámci nastavenia stravy je potrebné dohliadať na dostatok bielkovín, vlákniny, zdravých tukov, vitamínov a minerálov. Najviac treba obmedzovať rafinované cukry a polotovary, či jedlá s veľkým obsahom nezdravých tukov. Okrem správneho nastavenia stravy je rovnako podstatné aj mať dostatočný a zdravý pitný režim. Pitný režim je dôležitý pre všetkých bez rozdielu veku, pohlavia, hmotnosti, či zdravotného stavu. Najlepšie je pitný režim dodržiavať pitím čistej vody, minerálnej vody, neochutených čajov, či riedených ovocných a zeleninových štiav.

spaľovanie tukov

So zdravou stravou a dostatočným pitným režimom sa viaže aj pohybová aktivita. Pohyb je nesmierne zdravý a pre človeka prirodzený. Vo všeobecnosti sa považuje za jediný účinný spôsob na budovanie svalovej hmoty. Okrem zdravého a rýchleho metabolizmu sa môžete vďaka pohybu pýšiť aj väčšou svalovou hmotou. To vám môže pomôcť zvýšiť sebavedomie, ale tiež budete aj viac vládať. S pohybovou aktivitou sa spája aj dostatočná regenerácia, teda najmä kvalitný spánok. Dôležitý je pravidelný spánok minimálne 6-8 hodín.

Doplnky stravy

Doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť so zrýchlením metabolizmu sú rôzne a často sú to rôzne potraviny. Veľmi dôležitý je príjem zdravých tukov, ktoré sú obsiahnuté napríklad v makadamových orechoch, mandliach, v kvalitných olejoch, v rybách, či avokáde. Sú dôležité pri udržiavaní hmotnosti, boji s únavou a zabezpečujú celkové zdravie organizmu. Medzi konkrétne potraviny, ktoré vám môžu so zrýchlením metabolizmu pomôcť patria vaječné bielka, šošovica, chudé mäso, chilli papričky, zázvor, kapustovitá zelenina, ryby, citróny, uhorky, či kofeín.

Pokiaľ vás trápia problémy so spomaleným metabolizmom môžete vyskúšať naše unikátne tipy. Vďaka nim môžete naštartovať váš metabolizmus, zhodiť kilá navyše a cítiť sa omnoho lepšie.