Doplnky výživy síce nie sú pre športovcov nevyhnutne dôležité, avšak pri cvičení môžu pomôcť. Ideálne sú pre ľudí, ktorí športujú profesionálne, alebo majú určité zdravotné ťažkosti, pretože tak môžu napomáhať udržiavať telo v rovnováhe aj pri fyzickej aktivite. Aké doplnky výživy sú ideálne pre športovcov a prečo by ich mali užívať?

Proteíny

Proteíny sú ideálnym doplnkom výživy pre ľudí, ktorí sa snažia o aktívne naberanie svalstva. Dostatočné množstvo bielkovín môžete zahrnúť aj do svojej stravy. Pokiaľ s tým však máte problém, proteínový nápoj môže byť ideálnym spôsobom ako dohnať všetky potrebné bielkoviny a zároveň si na ňom môžete aj pochutiť.

Pri používaní proteínov treba mať však neustále na mysli, že sú veľmi náročné pre trávenie. Organizmus musí vynaložiť veľké množstvo energie, aby veľké množstvo dostatočne spracoval. Denná hodnota bielkovín sa určuje presne podľa hmotnosti a tiež treba brať do úvahy to, že veľký príjem bielkovín si vyžaduje aj primeranú záťaž vo forme fyzickej aktivity.

Najčastejšie sa používajú srvátkové proteíny, ale existujú už aj viaceré rastlinné proteíny. Veľmi známe srvátkové proteíny môžete nakupovať prostredníctvom Gymbeam s uplatnením Gymbeam zliav. Veľký sortiment nájdete aj v konkurenčnom internetovom obchode Myprotein, kde tiež môžete uplatňovať Myprotein zľavy.

doplnky stravy

BCAA

BCAA sú vlastne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, medzi ktoré patrí leucín, izoleucín a valín. Ich hlavnou úlohou je najmä rast a rýchlejšia regenerácia svalovej hmoty. Taktiež zabraňujú strate objemu. Ideálne je konzumovať ich pred tréningom ale aj po športovom výkone. Mnohé zaujímavé príchute robia tiež z nápoja BCAA aj chutný a sladký šejk. Sladké BCAA môžete nakupovať napríklad aj s Prezdravie zľavou.

Kolagén

Kolagén je doplnok výživy, ktorý je vhodný pre všetky vekové kategórie, pre cvičiacich aj tých, čo majú málo pohybu. Nedostatok kolagénu sa prejavuje príznakmi starnutia, stratou kondície a bolesťami pohybového aparátu. Pri cvičení vám teda prijímanie kolagénu môže dopomôcť k lepšej regenerácií, vytrvalosti a teda aj lepším športovým výkonom. 100% morský kolagén môžete nakupovať s využím Incacollagen zliav.

Vitamíny a minerály ako doplnky stravy

Mať dostatok minerálov a vitamínov je dôležité pre každý organizmus. Navyše ľudia, ktorí sa aktívne venujú športovej aktivite by mali dbať na dostatočný prísun všetkých potrebných živín, aby ich telo fungovalo 100% správne. Tieto látky si taktiež dokážeme syntetizovať z vyváženej stravy, ale pokiaľ si nie ste istý ich dostatkom, výbornou alternatívou sú doplnky stravy.

cvičenie

Pre športovcov sú veľmi dôležité zinok, horčík, vápnik, vitamín C,D, komplex vitamínov B. Buď si môžete tieto suplementy zadovážiť osobitne, alebo existujú aj rôzne multivitamínové suplementy, ktoré doplnia odporúčanú dennú dávku rôznych vitamínov. Medzi takéto patrí napríklad kĺbová výživa, ktorá je pri náročných tréningoch dôležitá a navyše ju môžete nakupovať s Bohatstvoprírody zľavami.

Na záver je ešte veľmi dôležité pripomenúť, že doplnky stravy nenahradia vyváženú a plnohodnotnú stravu. Ich účelom je len podporiť zdravý životný štýl, dodať potrebné látky a tým pomôcť pri plnení vašich cieľov. Pokiaľ sa teda stravujete vyvážené, máte dostatok pohybu, ale cítite, že potrebujete niečo navyše, vtedy je ideálny priestor pre zaradenie nejakého suplementu do vašej stravy. Dávajte si tiež pozor na dávkovanie výživových doplnkov.

Vedeli ste aký je význam jednotlivých doplnkov stravy? Užívate niektoré z uvedených produktov?