Účinky spánku sú na našom organizme veľmi viditeľné. Spánok je dôležitou súčasťou nášho života, avšak nie každý z nás sa môže pochváliť bezproblémovým zaspávaním, či spánkom. Samotný spánok však narúša množstvo faktorov, medzi ktoré patria napríklad kvalita prostredia, hluk, psychické a fyzické rozpoloženie.

Asi vás neprekvapí, že pokiaľ máte dostatok kvalitného spánku dokážete sa viac koncentrovať. Vďaka tomu môžete dosahovať lepšie študijné aj pracovné výsledky. Taktiež spánok zlepšuje vašu pamäť a eliminuje depresiu, či stres. Z toho vyplýva, že dostatok spánku má veľký vplyv na naše mentálne zdravie.

Avšak spánok je rovnako dôležitý aj pre fyzickú zdatnosť nášho tela. Pokiaľ cvičíte, potrebujete dostatok spánku aby vaše telo zvládlo zregenerovať. To je aj jeho hlavným účinkom na naše telo. Vďaka tomu môžete potom podávať lepšie výkony aj v športových aktivitách, či pri mechanickej práci.

Faktory ovplyvňujúce spánok

posteľ

Na spánok vplýva neskutočné množstvo faktorov, avšak najdôležitejšie je vaše psychické rozpoloženie pred zaspávaním. Je dôležité aby ste vašu spálňu vnímali ako miesto pre relax a vedeli sa v nej dostatočne uvoľniť. Taktiež je dobré vytvoriť si rutinu, pri ktorej sa vaše telo stlmí a tak bude pripravené na kvalitné hodiny spánku, ktoré tak veľmi potrebujeme.

Spálňa a teda najmä posteľ a matrac sú veľmi dôležité. Investuje do kvalitného matraca, napríklad prostredníctvom stránky Dormeo. Zároveň pri nákupe kvalitných produktov do vašej spálne môžete uplatniť Dormeo zľavy.

Večerná rutina na podporu spánku

Vaša večerná rutina tiež môže zahŕňať čítanie knihy, horúcu vaňu, či napríklad trávenie času s vašimi blízkymi. Večer je tiež veľmi dobré piť bylinkové čaje a zmesi, ktoré majú veľmi relaxačné účinky na náš organizmus a metabolizmus. Pôsobia tiež utlmujúco a antistresovo. Pre dámy môže relaxačne pôsobiť aj starostlivosť o pleť.

účinky spánku

Veľmi upokojujúco na vašu myseľ môže pôsobiť aj večerná relaxačná jóga. Jóga vo všeobecnosti má na naše telo veľmi pozitívny vplyv. Je tiež veľmi variabilná pretože existujú rôzne variácie jógy, vďaka čomu ju môžete prispôsobiť svojmu aktuálnemu rozpoloženiu.

Do večernej rutiny tiež môžete zahŕňať rôzne vitamíny, alebo napríklad kolagén, ktorý môžete nakupovať priamo s IncaCollagen zľavou. Pozor však na to, že večerať by ste mali v dostatočnom predstihu aby vaše telo stihlo jedlo stráviť!

Pred spaním je veľmi dobré robiť rôzne formy aromaterapie. Avšak nezabúdajte, že potrebujete dostatok čerstvého vzduchu a optimálnu teplotu. Pre ideálny spánok je tiež potrebná tma a ticho. Zabezpečte tieto aspekty a budete sa môcť tešiť z kvalitného regeneračného spánku.

Určite ste už na sebe pocítili príznaky nedostatku spánku. Spánok je pre nás prirodzenou súčasťou a je dôležité aby sme mali dostatočné množstvo spánku. Avšak pre každého môže znamenať dostatok spánku iné množstvo hodín. Niekomu stačí 5 hodín, iný potrebuje až 10 hodín spánku. Taktiež je dôležité si nájsť správny čas na spánok a prebúdzanie si.