Okuliare chránia zdravie našich očí a často bol ich nákup v minulosti spojený s množstvom skúšania a optík. V súčasnosti už máme veľkú výhodu v tom, že dokážeme všetko nakupovať na internete a tak nemusíme reálne behať po meste a skúšať si milión druhov okuliarov. Avšak to pre niekoho môže predstavovať aj nevýhodu, pretože na internete viete nájsť široké spektrum modelov, no nemôžete si ich vyskúšať. Ako teda nakupovať okuliare cez internet?

Aký typ okuliarov sa hodí k vašej tvári?

Pri výbere okuliarov existujú sa môžete riadiť aj určitými predispozíciami vašej tváre. Každej tvári sa totižto hodí iný typ okuliarov, čo sa týka veľkosti, ale aj tvaru. Okuliare, ktoré sa budú hodiť k vašej tvári podčiarknu vašu osobnosť a doplnia váš výzor. Ako teda vyberať podľa typu tváre?

  • Oválna tvár. Tento typ tváre sa považuje za univerzálny, čo sa týka výberu okuliarov. Prakticky to znamená, že sa takémuto typu tváre hodí prakticky akýkoľvek typ okuliarov a môžete si teda vyberať podľa vášho súkromného názoru.
  • Okrúhla tvár. Majitelia takéhoto typu tváre by sa mali určite vyvarovať okuliarov s okrúhlym rámom. Vo všeobecnosti by mali voliť okuliare ktorých šírka rámika je väčšia ako výška.
  • Štvorcová tvár. V tomto prípade sú viac ako vítané okuliare so zaobleným rámom, ktoré zmäkčujú ostré črty.
  • Tvar srdca. Typický pre tento typ tváre je širšie čelo a postupne sa zužujúca tvár. Pre tento typ tváre sú ideálne rámiky so širšou spodnou časťou.
  • Diamantový typ tváre. Pre tento typ tváre je typické, že má širšie lícne kosti. Preto je pri voľbe okuliarov dobré siahať po širších rámoch.
okuliare

Dôležité čísla

Nákup okuliarov cez internet však nie je len o tom čo sa vám hodí. Rovnako je veľmi dôležité, aby ste vložili správne údaje, ktoré ste získali predpisom od lekára. Takýto predpis by mal obsahovať predovšetkým čísla dioptrií. Rovnako je dôležité v predpise hľadať aj údaje o astigmatizme, čo je nerovnomerné zakrivenie niektorých plôch oka. Astigmatizmus spôsobuje rozmazané videnie, nedostatočné vnímanie kontrastov, či detailov. Aj to sa zohľadňuje pri výbere okuliarov a v prípade, že máte tento problém, potrebujete aj údaje o cylindri a jeho osi.

Medzi ďalšie dôležité čísla patrí aj vzdialenosť zorníc, ktorá zaručuje, že vám okuliare budú dobré. Pokiaľ sa údaj o vzdialenosti zorníc na recepte nevyskytuje Takéto meranie dokážete urobiť aj sami doma pred zrkadlom za pomoci milimetrového pravítka. Postavte sa pred zrkadlo a nasmerujte nulu na pravítku na stred vašej zornice. Pozerajte sa priamo pred seba a zaznačte prstom miesto v strede vašej druhej zornice. Číslo, ktoré vám vyjde je vzdialenosť vašich zorníc.

Všeobecná veľkosť pri výbere okuliarov je M, avšak skúste si tento údaj radšej overiť, aby ste si boli 100% istý.

Virtuálne zrkadlo

okuliare

Väčšina internetových obchodov, ktoré sa špecializujú na predaj dioptrických, či slnečných okuliarov poskytuje aj funkciu virtuálneho zrkadla. Funguje buď na princípe nahrania fotografie, kde vám vložia okuliare, aby ste si to vedeli predstaviť. Môžete vkladať rôzne fotografie a skúšať rôzne rámiky. Iné obchody poskytujú túto funkciu formou prednej kamery, kedy si môžete reálne produkty “vyskúšať”.

Pri nákupe na internete je dôležité predovšetkým nakupovať prostredníctvom bezpečných obchodov. Okrem iného je dobré pri nákupe si odsledovať aj reklamačné služby, aby ste vedeli, že pokiaľ vám okuliare nesadnú, môžete ich vrátiť. Pri výbere sa snažte orientovať podľa vkusu a snažte sa vyskúšať čo najviac typov. To sú naše univerzálne tipy pre výber okuliarov cez internet. Dúfame, že ich zužitkujete a prípadne pri nákupe využijete aj niektoré z našich výhodných zliav.