Reorganizácia šatníka spočíva vo viacerých krokoch. Začíname určite hĺbkovým triedením šatníka, kedy sa zbavujeme vecí, ktoré už nenosíme. Pri takomto triedení treba myslieť naozaj kriticky, pretože už teraz viem, že aj ty máš v tom šatníku veci, ktoré nenosíš! Po triedení prichádza čas kedy ideme skriňu organizovať. Samotná organizácia musí mať nejaké pravidlá, aby ste sa vo vašom oblečení dobre orientovali a mali o ňom prehľad.

Triedenie

Triedenie je prvým krokom pri reorganizácii šatníka. Vyhoďte všetko vaše oblečenie na posteľ a trieďte podľa toho čo nosíte a čo vám len stálo v skrini. Ak nájdete kúsky, o ktorých ani neviete kedy ste ich naposledy mali oblečené určite posuňte ďalej. Netrieďte podľa toho čo je nové a trendy, ale skôr podľa toho čo nosíte a podľa kvality materiálov. Buďte dôsledný a snažte sa naozaj vytriediť všetky veci, ktoré reálne nenosíte a viete, že nikdy nosiť nebudete. Môžu predsa priniesť radosť niekomu ďalšiemu. Pri nových kúskoch môžete skúsiť aj predaj a zarobiť na tom peniaze pomimo.

triedenie oblečenia

Reorganizácia

Po vytriedení oblečenia nasleduje sekcia organizácie šatníka. Pri tejto časti často prídete na to, čo všetko nosíte, čo v šatníku nemáte a čoho máte až príliš veľa. Rozdeľte si oblečenie podľa kategórií. Pre každú kategóriu zvoľte osobitnú poličku, prípadne rad v skrini. Takto aj pri skladbe outfitov budete vedieť rýchlejšie vyberať. Špinavé veci si do skrine nevracajte, rovnako to robte aj s pokrčenými. Všetko čo do skrine vložíte musí byť pripravené na to, aby ste si to mohli kedykoľvek obliecť.

Niektorí ľudia preferujú organizovanie šatníka aj podľa farieb. Ja odporúčam napríklad na vrch každého radu/poličky vždy dať oblečenie, ktoré nosíte najčastejšie z každej kategórie. Takto si udržíte v šatníku poriadok čo najdlhšie a zároveň budete môcť hneď siahnuť po overených a obľúbených kúskoch.

reorganizácia šatníka

Čo by ste mali mať v šatníku?

Základom šatníka by malo byť určite basic oblečenie vhodné na každý deň. Takéto oblečenie využije každý bez ohľadu na pracovnú pozíciu, vkus, či vek. Medzi takéto kúsky patria jednofarebné trička v jednoduchom strihu, rifle, biele košele a napríklad aj rifľové bundy. Všetky tieto kúsky sú vhodné pre akékoľvek pohlavie, vekovú kategóriu, či typ postavy. Všetky tieto kúsky je dobré zaobstarať si v neutrálnych farbách, aby sa jednoducho kombinovali. Využijete ich dokopy, ale rovnako aj do odvážnejších oufitov.

Do takýchto kúskov odporúčam investovať, pretože ich môžete nosiť na dennej báze a pokiaľ sú z kvalitného materiálu, sú aj veľmi pohodlné a príjemné. Pri reorganizácii šatníka teda dbajte na dostatok týchto jednoduchých no nesmierne cenných kúskov vo vašom šatníku.

Kam so starým oblečením?

Staré oblečenie nie je vhodné dávať do bežných odpadkových košov na komunálny odpad. Tam by ste mali umiestniť len oblečenie, ktoré už je nevyužiteľné, teda kompletne zničené. Pre oblečenie, ktoré je v dobrom stave no nevynosíte ho je ideálnou voľbou darovanie sociálne slabším rodinám. Pokiaľ vo vašom okolí nepoznáte takéto rodiny, môžete oblečenie umiestniť do kontajnerov na oblečenie, ktoré prevádzkujú špecializované spoločnosti. Staré tričká môžete doma využiť ako handry na rôzne účely a tak ich zničiť. Zároveň sa takto budete správať oveľa ekologickejšie.

Tento postup môžete využiť aj pri organizácii obuvi, či špekrov. Ako si organizujete šatník vy? Ktoré kúsky nesmú chýbať vo vašom šatníku? Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch!