Starostlivosť o zuby je nesmierne dôležitá pre ich zdravie a krásu. Nejeden stomatológ varuje aké dôsledky môžu vyplývať z nesprávnej starostlivosti o zuby. Bolesť zubov, ich lámanie a kazenie sú nepríjemnými dôsledkami nesprávnej/nedostatočnej starostlivosti o vašu ústnu dutinu. Pravidelná návšteva stomatológa je jednou z možností ako zistiť tieto nedokonalosti, no na ich zmenu je potrebné vybudovať si zvyk, ktorý budete pravidelne dennodenne opakovať. Ako sa starať o zuby z pohodlia domova aby boli žiarivé a zdravé?

Pravidelná starostlivosť o zuby

Pokiaľ chcete, aby vaša starostlivosť o ústnu dutinu a o zuby bola naozaj precízna, najdôležitejšie je venovať sa jej pravidelne. Pravidelným ranným a večerným čistením zamedzujete vzniku kazov a rovnako sú vaše zuby aj z estetickej stránky omnoho belšie. Pravidelnosť však súvisí aj s návštevou stomatológa. Zuby treba pravidelne opravovať a kontrolovať, aby ste vedeli, kde vo vašej starostlivosti robíte chyby, prípadne ako je vhodné sa o váš chrup starať. Veľmi dobrou formou starostlivosti je aj pravidelná dentálna hygiena u odborníka, ktorý zuby hĺbkovo vyčistí, prípadne vybieli.

Zubná kefka

V rámci domácej starostlivosti má asi najväčší vplyv výber kefky a správne formy čistenia zubov. Dôležité je dostať sa všade a zuby si umývať dostatočne dlho. Odporúča sa zotrvať pri umývaní zubov aspoň 2 minúty. Snažte sa zuby umývať na všetkých dosiahnuteľných plochách a používajte kvalitné zubné pasty. Veľmi dobrou alternatívou sú elektrické zubné kefky, ktoré zuby omnoho precíznejšie vyčistia a dostanú sa do všetkých potrebných miest a medzier. Zo začiatku je potrebné si na tento štýl umývania zvyknúť, no rozdiel uvidíte aj v menšom počte kazov a pocite čistých a lesklých zubov.

zubná kefka

Medzizubná kefka

Okrem čistenia klasickou zubnou kefkou je veľmi dôležité si zuby čistiť aj medzizubnou kefkou. Je ideálna na nečistoty v priestoroch medzi zubami, ktoré kefkou len ťažko dostanete von, no môžu spôsobovať problémy. Najdôležitejšie je takéto čistenie pre ľudí, ktorí majú zuby blízko pri sebe a takéto nečistoty im spôsobujú vznik zubných kazov. Ďalšou vhodnou pomôckou je aj čistič jazyka/škrabka na jazyk. Na jazyku sa nám z celodenného maškrtenia, rozprávania a pobyte v rôznych prostrediach tiež nahromadia baktérie, ktoré môžete touto pomôckou ľahko odstrániť.

Bieliace pásky

Bieliace pásky sú v súčasnosti veľmi obľúbené, pretože viditeľne zvyšujú estetickosť chrupu. Zuby sú omnoho belšie a pritom nemusíte platiť za žiadne zdĺhavé bielenie v stomatologickom kresle. Bieliace pásiky obsahujú účinné látky, ktoré sa nachádzajú vo forme gélu na ich povrchu. Pásiky si aplikujte priamo na zuby a presne podľa inštrukcií ich necháte pôsobiť. Väčšinou sú zmeny viditeľné už po pár použitiach a touto formou ľahko a lacno dochádza k vybieleniu zubov. Treba však myslieť aj na ich zdravie a pred akýmkoľvek použitím takýchto prvkov sa poradiť s vašim stomatológom.

biele zuby

Starostlivosťou o vaše zuby môžete docieliť ich zdravie, ušetriť veľa peňazí a tešiť sa z krásneho žiarivého úsmevu. Je preto viac ako nevyhnutné, aby ste tejto oblasti venovali dostatočnú pozornosť. Veľmi účinnou metódou je samozrejme vašu starostlivosť konzultovať priamo s vašim zubným lekárom, ktorý vám určite správne a profesionálne poradí, aby ste docielili, čo najlepší možný vzhľad a tiež aj stav vášho chrupu. Ako sa staráte o vaše zuby Vy?