Black Friday alebo v preklade čierny piatok je dňom osláv výhodných nákupov. V rámci tohto dňa sa predajcovia pretekajú v tom, aby získali čo najviac zákazníkov a teda aj čo najväčší zisk. Táto tradícia má pôvod v USA, kde sa každoročne počas tohto dňa odohráva nákupné šialenstvo. Obchody otvárajú čo najskôr, už okolo piatej hodiny ráno, len aby stihli čo najviac produktov predať. Ide o deň, ktorý je pre každého predajcu veľmi dôležitý a rovnako odštartúva aj obrovskú vianočnú nákupnú horúčku.

Čierny piatok pripadá na piatok po Dni vďakyvzdania, čo predstavuje vždy štvrtý piatok v novembri. Považuje sa za začiatok nákupnej horúčky, ktorá trvá až do Vianoc a vo všeobecnosti ide o deň najväčších zliav v Spojených štátoch amerických. Názov Čierny piatok pôvodne vznikol vo Philadelfii a pomenúval chaotickú situáciu v doprave po Dni vďakyvzdania. Postupne sa však tento názov rozšíril a zahrnul aj nákupnú horúčku, ktorá je pre tieto dni povestná. Obchodníci veľakrát namietajú, že Black Friday je príliš negatívne pomenovanie pre tak skvelý deň plný zliav, no zmena názvu na Big Friday nezožala úspech.

black friday

Ďalším možným vysvetlením je pomenovania Black Friday je, že v tomto období majú predajcovia veľké zisky. V minulosti sa straty označovali červenou a príjmy, respektíve pozitívne sumy čiernou. Práve preto je Čierny piatok symbolom pozitívneho vzrastu príjmov.

Výhodné nákupy po celom svete

Aj keď sa pojem Black Friday spája najmä s USA, kde aj vznikol, v súčasnosti sa používa po celom svete. Vďaka tomuto fenoménu môžu ľudia po celom svete nakupovať deň po Dni vďakyvzdania výhodnejšie a dopriať si množstvo nových kúskov za skvelé ceny. Čierny piatok sa teší veľkej popularite, ale zároveň má aj veľa odporcov. Dôležité je predovšetkým využiť tento deň na nákup potrebných vecí a nekupovať veľké množstvo zbytočností, ktoré nevyužijete.

Black Friday 2021

black friday

Každoročne sa Black Friday oslavuje koncom novembra. Keďže neoslavujeme Deň vďakyvzdania môže byť pre náš ťažké zapamätať si tento dátum.

V roku 2021 pripadá Black Friday na 27.11.!

V tento deň by ste teda určite mali navštíviť niektoré predajne, aby ste si mohli nakúpiť za výhodné ceny. Okrem kamenných predajní, môžete nájsť zľavy aj na internetových obchodoch. V minulosti na nakupovanie v kamenných predajniach slúžil Čierny piatok a na nákup cez internet Cyber Monday. Dnes sú už tieto odvetvia skĺbené a tak aj na čierny piatok viete nakúpiť na internete s obrovskými zľavami.

Ak sa rozhodnete nakupovať počas Black Friday v predajniach, snažte sa najmä rozmýšľať racionálne a kupovať veci, ktoré naozaj potrebujete. Black Friday môže byť sviatkom výhodného nákupu, ale aj zbytočne vyhodených peňazí, je len na vás ako ho pojmete. Na Slovensku sa už tento sviatok teší taktiež veľkej popularite a vedia to aj predajcovia, ktorí sa pretekajú v lepších a výhodnejších zľavách pre svojich zákazníkov. Využite tieto skvelé možnosti, ktoré vám ponúkajú na nákup kvalitného sortimentu za skvelé ceny.

Využívate Black Friday na váš nákup? Aké sú podľa vás najvýhodnejšie nákupy počas tohto „sviatku nakupovania?“ Ktoré obchody by ste odporučili na nákup? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch!