Ak ste prišli o chuť do upratovania, prinášame niekoľko spôsobov, ako ju znovuobjaviť! Prečítajte si jednoduché kroky, vďaka ktorým sa Vám chuť do riadenia opäť navráti, poprípade vytvorí. Ako nájsť motiváciu k upratovaniu?

Prečo strácame motiváciu upratovať?

Niekedy strácame motiváciu upratovať z predvídateľných dôvodov. Život nás napríklad zaneprázdni školou alebo prácou a dočasne sa nám zmenia priority. Keď sa však škola a práca skončí, niekedy potrebujeme pomoc s reorganizáciou týchto priorít, medzi ktoré má patriť aj upratovanie. Sú aj iné prípady, keď je príčina mimo našej kontroly. Zasiahne nás depresia alebo choroba a v danej chvíli je to všetko, čím sa môžeme zaoberať, aby sme prežili deň. Úprimne, to je v poriadku!

Ako nájsť motiváciu k upratovaniu: dodržiavanie krokov

Začnite na jednej ploche, ktorú si sami určíte. Zatiaľ nerozmýšľajte nad zvyškom domu a nevyčítajte si, že ste neurobili viac. Niečo robíte a to je prvý krok. Tomuto jednému miestu sa môžete venovať napríklad tri dni, kde svoje úsilie zameriate na:

  • Čistenie
  • Leštenie
  • Ošetrenie škrabancov
  • Odstránenie škvŕn

Ide o to, že týmto spôsobom si začnete budovať rutinu, pri ktorej venujete pozornosť svojmu domovu (aj keď začínate v malom). Po tom, čo ste „zrekultivovali“ určitú plochu a staráte sa o ňu, nepotrvá to dlho a začnete si všímať zvyšok domu.

S riadením Vám pomôže aj veľa pomôcok, ako sú vysávače, mopy, žehličky, organizačné boxy – ich cena pri kúpe sa značne zníži, ak využijete 4home – zľavový kupón. Ako však postupovať ďalej, ak u Vás aj po tomto bode prevláda lenivosť nad motiváciou?

Odmeňte sa

Zaviazali ste sa k upratovaniu nejakej oblasti a udržiavali ste ju čistú podľa plánu. Za svoju snahu si zaslúžite odmenu! Odmeňovanie za prácu hovorí Vášmu mozgu, že úsilie stojí za to, aby ste pokračovali.

Ste pripravení upratať celú miestnosť?

Je čas začať sa starať o zvyšok domu. Je dôležité, aby ste to robili po malých, zvládnuteľných častiach. Odolajte pokušeniu vzdať sa – celý cyklus by sa tak začal odznova. Namiesto toho nastavte časovač na 10 minút a venujte ich upratovaniu s plným nasadením!

Niekoľko dní opakujte to isté 10 minútové úsilie v rôznych miestnostiach a potom začnite pracovať 20 minút. Do konca týždňa budete mať svoj dom opäť pod kontrolou – tento pocit kontroly je zdrojom väčšej motivácie. Ak Vás napríklad nebaví vysávať, využite robotický vysávač s mopom so zľavou na rovus.sk.

Znovunabudnutie motivácie

Priznajme si, všetci sa hanbíme, keď stratíme motiváciu na upratovanie. Hanba nás núti uzavrieť sa do seba a držať sa v ústraní – prestávame pozývať priateľov na návštevu alebo s kýmkoľvek diskutovať o tom, ako nás neporiadok zahlcuje. Keď sa však opäť dostanete do tempa, Vaše „upratovacie úsilie“ sa rozšíri každým dňom, až kým riadenie celého domu nebude hračkou.

Nepotrebné veci odložte do komody, alebo do skrine – tak nebude dôvod, aby ste ich premiestňovali z miesta na miesto a vytvorili z nich neporiadok. Úložné boxy, komody a skrine nájdete na mojnabytok.sk – zľavový kupón.

Nepodliehajte panike

Nastavenie časovača na mobile prekoná strach z toho, že upratovanie bude trvať večnosť. Tieto povinnosti sa vždy dajú spríjemniť hudbou. Vytvorte si playlist obľúbených skladieb cez spotify a zabavte sa aj pri rutinných záležitostiach, ako je zmývanie podlahy, leštenie nábytku, či vynášanie odpadkov.

Ak potrebujete, pracujte v 10 a 20 minútových intervaloch prerušovaných odmenami. Čím dôslednejšie budete upratovať, tým menej času Vám to zaberie. Neveríte? Zmerajte si čas pri prvej práci v miestnosti, potom si ho zmerajte znova o týždeň neskôr a porovnajte svoje výsledky.