Študent často rieši problém s financiami. Keďže pravidelne nezarábame, prípadne máme len brigádu pomimo, financie máme v obmedzenom množstve. To však nič nemení na tom, že je potrebné si z niečoho financovať stravu, dopravu a ostatné aspekty, ktoré štúdium prináša. Ako môžeš aj ty ušetriť ako študent na maličkostiach?

ISIC karta dokazuje, že si študent

ISIC karta je preukazom toho, že si študentom na vysokej, či strednej škole. Dáva ti zľavu napríklad na dopravu, ale pri jeho obnovení dostaneš veľa ISIC zliav aj do rôznych obchodov. Čo je však tiež výhodné a množstvo študentov na to zabúda je, že týmto preukazom si vo väčšine prípadov viete vypýtať aj lacnejšie vstupné na rôzne podujatia. Pri vstupe sa väčšinou akceptuje karta ISIC a môže vám priniesť až 50% zľavu na vstup na rôzne edukačné podujatia, či výstavy. Môžete si tak dopriať zážitok bez toho, aby ste minuli veľa peňazí a vzdelávať sa v rôznych smeroch.

Zober si vlastnú…

Príprava vlastnej desiaty a nosenie vlastnej fľaše ti pomôže ušetriť naozaj nespočetné množstvo peňazí. Okrem toho ochraňuješ aj planétu pred zbytočnými jednorázovými plastami. Obyčajné pečivo s náplňami nie je zdravou variantou na desiatu a často je to prvé po čom študenti siahnu. Nezabúdaj, že pokiaľ chceš dosahovať dobré výsledky, potrebuješ telo a mozog kŕmiť kvalitnou stravou. Tú si vieš pripraviť doma a rovnako ti to pomôže aj ušetriť.

kniha

Školská jedáleň

Ísť na obed do reštaurácie sa môže zdať cool, no študenta to stojí naozaj dosť peňazí. Školské jedálne dnes už, napríklad na vysokých školách, ponúkajú naozaj slušný výber chutných jedál. V tomto roku sa dokonca viaceré chytili iniciatívy vegánskych obedov, ktoré si tiež môžete dopriať vo vybraných jedálňach v rámci slovenských vysokých škôl. Takisto sú tieto obedy aj omnoho finančne prijateľnejšie pre naše peňaženky. Je teda na čase, aby ste pouvažovali aj nad touto formou stravovania.

Fitko v škole

Pokiaľ ste na internáte zrejme máte možnosť si ako voľnočasovú aktivitu vybrať návštevu školského fitka. Nemusíte si tak platiť vstup a zároveň môžete cvičiť koľko sa vám zachce. Aj na tomto viete ušetriť veľa peňazí, pokiaľ je pre vás takáto forma pohybu nevyhnutná. Samozrejme však môžete cvičiť aj vonku, prípadne si ísť zabehať, čo vás nestojí žiadne peniaze nazvyš a zároveň strávite čas na čerstvom vzduchu.

Využívajte bezplatné formy komunikácie

Účty za telefón môžu predstavovať tiež veľkú položku v rámci vašich mesačných výdajov. Suma sa však dá veľmi jednoducho zredukovať, pokiaľ budete na komunikáciu využívať bezplatné aplikácie. Dnes sa už vieme spojiť na internete kedykoľvek. V škole, či na internátoch máte určite dostupnú wifi, ktorú môžete na komunikáciu využiť a tým ušetriť na výdavkoch za telefón.

študent

Knihy z druhej ruky

Odborná literatúra, ktorú pre štúdium potrebujete je často veľkým finančným bremenom. Preto odporúčam nakupovať knihy z druhej ruky, napríklad po študentoch o ročník vyššie. Vždy je dobré sa už na začiatku roka informovať, či nejaké knihy neposúvajú, prípadne akú literatúru budete potrebovať. Takto môžete ušetriť naozaj desiatky eur, ktoré by ste inak investovali do novej knihy. Napokon by ste ju aj tak predali, pretože doma by vám bola zbytočná.

Ako šetríte na maličkostiach Vy? Máte nejaké overený tipy? Podeľte sa s nami o ne v komentároch!