Výlety sú počas celého roka ideálnym tipom na vyvetranie hlavy a skúmanie nášho krásneho Slovenska. Aj v okolí Bratislavy môžete nájsť množstvo zaujímavých pamiatok a krásnych miest, ktoré stoja za povšimnutie. Môžete tak spoznávať krásy Slovenska celkom spontánne a slobodne. Aké sú tipy na výlety v okolí Bratislavy?

Tip na výlet západné Slovensko

Slovensko ponúka naozaj množstvo kultúrnych a prírodných pamiatok, ktoré stoja sa povšimnutie. Západné Slovensko ponúka napríklad veľké množstvo vyhliadkových veží. Nejde priamo o turistiku, no môžete sa tak ocitnúť v prírode a pokochať sa krásnymi výhľadmi. Medzi populárne patria napríklad Kamzík, Rozhľadňa na Hrebeni, Vyhliadková veža Devínska kobyla, Rozhľadňa Hniezdo a Bobrí hrad.

rozhľadňa hniezdo a bobrí hrad
zdroj: https://www.kamnavylety.sk/rozhladna-hniezdo-a-bobri-hrad/

Rozhľadňa Hniezdo a Bobrí hrad

Rozhľadňa Hniezdo a Bobrí hrad predstavuje nenáročnú prechádzku v prírode. Predstavuje skvelú voľbu aj pre rodiny s deťmi a zároveň ide o nesmierne fotogenické miesto. Začiatok trasy sa nachádza v obci Malinovo, tu nájdete aj začiatok náučného chodníka. V blízkosti sa nachádza aj príjemné detské ihrisko umiestnené na bývalej čiernej skládke odpadu.

korzo zálesie
zdroj: https://www.planetslovakia.sk/zaujimavosti/316-korzo-zalesie-maly-dunaj

Korzo Zálesie

Táto drevená promenáda v srdci bratislavskej prírody je nesmierne populárnym miestom na výlet. Toto drevené mólo disponuje rôznymi romantickými zákutiami a lavičkami, vďaka čomu si tu viete užiť naozaj kvalitný čas so svojou polovičkou. Výlet môžete spojiť aj s malou vyhliadkovou vežou. Ideálne prostredie v prírode s neuveriteľnou atmosférou, ktorú si môžete užiť kedykoľvek a dopriať si aj nadhľad z vežičky s vyhliadkou.

hrad hrušov
zdroj: https://www.slobodnyfotograf.sk/hrad-hrusov/

Zrúcanina hradu Hrušov

Táto zrúcanina sa nachádza na dobre prístupnom teréne, vďaka čomu sa dá absolvovať pokojne aj s malými deťmi. Hrad Hrušov je dostupný celoročne a za vstupné sa neplatí. Napriek tomu, že ide o zrúcaninu, môžete sa pokochať krásnou prírodou v okolí a rovnako aj pozostatkami múrov, ktoré sa tu nachádzajú. Rovnako je k dispozícii aj pár drobností v podobe detských hlavolamov, ktoré vaše ratolesti určite potešia.

dražovský kostolík
zdroj: https://turisticky.sk/vylet/drazovsky-kostolik/

Dražovský kostolík

Tento kostolík ukrývajúci sa v srdci nádhernej slovenskej prírody je jednou z najstarších sakrálnych pamiatok na našom území. Pohodlná prechádzka k tomu kostolíku vedie z obce Dražovce. Pohorie, ktoré môžete vidieť na fotke je výbežok Tríbečského pohoria, čo mu poskytuje rozhľad aj na Nitru a okolité mestá. Ak by ste sa chceli pozrieť dovnútra, musíte si vopred zarezervovať termín.

Turistika v okrese Bratislava

sandberg
zdroj: https://slovenskycestovatel.sk/item/sandberg

Sandberg

Sandberg patrí medzi populárne turistické miesta, ktoré je súčasťou rezervácie Devínska Kobyla. Ide o pozostatky morského piesku, na ktorých sa navyše našli aj zvyšky niekoľkých morských a suchozemských živočíchov. Na Slovensku ide z vedeckého hľadiska o jednu z najvýznamnejších lokalít. Okrem toho však poskytuje aj nevídaný výhľad na okolie a ide o pomerne jednoduchú turistiku o dĺžke 5 kilometrov, ktorú si môžu dovoliť aj menej zdatní turisti.

skalnatá
zdroj: https://www.planetslovakia.sk/priroda/14-skalnata

Skalnatá

Skalnatá patrí medzi veľmi známe vrcholy v hrebeni Malých Karpát s nadmorskou výškou 700 m.n.m. Medzi charakteristické črty tejto trasy patrí napríklad strmé stúpanie na východnej strane, osamelý strom umiestnený pod vrcholom (viď fotka) a množstvo neuveriteľne nádherných výhľadov. Celkovo sa tento turistický úsek radí medzi menej náročné a tak je vhodný pre všetky kategórie turistov. Najmä však pre takých, ktorí sa chcú pokochať krásnou prírodou a množstvom výhľadov.

Kam na výlety s deťmi

bibiana
zdroj: https://kidstown.citylife.sk/miesto/bibiana-dom-umenia-pre-deti

Bibiana

Medzinárodný dom umenia pre deti poskytuje množstvo zaujímavých podnetov pre deti na podporu ich kreatívneho myslenia. Realizuje mnohé workshopy, divadelné predstavenia a snaží sa deti od mala napojiť na vnímanie umenia a kultúry. Ide o nesmierne originálnu spoločnosť, ktorá patrí medzi raritu aj v rámci Európy a tak môže byť veľmi zaujímavé navštíviť ju práve vo forme výletu s deťmi.

prírodovedné múzeum SNM
zdroj: https://slovenskycestovatel.sk/item/prirodovedne-muzeum

Prírodovedné múzeum SNM

Toto múzeum patrí pod Slovenské národné múzeum a patrí medzi významné múzeá tohto charakteru aj v rámci Európy. Zameriava sa predovšetkým na výskum živých a neživých zložiek prírody Slovenska a tiež dokumentáciou slovenskej prírody. Poskytuje viacero expozícií, ktoré sú veľmi zaujímavé pre dospelých, ale aj staršie deti. Určite odporúčame múzeum vyskúšať, oplatí sa.

?TIP: pozrite tiež Múzeum zbraní, Múzeum polície, Železničné múzeum alebo Múzeum dopravy.

gazdovstvo janka hraška
zdroj: https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/58948/gazdovstvo-janka-hraska/

Gazdovstvo Janka Hraška

Ide o poľnohospodárske družstvo, ktoré poskytuje deťom možnosť kontaktu so zvieratkami. Rovnako je k dispozícii napríklad sad, pikniková zóna a môžete si pochutiť na dobrom víne, či natrhať bylinky. Počas letnej sezóny je tu otvorený aj konopný labyrint. Tiež sa tu realizujú aj “workshopy” zamerané napríklad na výrobu rôznych domácich produktov, či zaváranie. Pre deti je to ideálny priestor na rozvoj fantázie a načerpanie nových informácií a zážitkov.

oáza sibírskeho tigra
zdroj: https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/61/oaza-sibirskeho-tigra/

Oáza sibírskeho tigra

Oáza sibírskeho tigra je projekt, ktorý sa vytvoril na základe toho, aby sme chránili populáciu tigra sibírskeho. Žije tu spolu množstvo dospelých jedincov, ktoré majú navyše skvelo vytvorené podmienky imitujúce ich skutočné prostredie. Je tu o ne nadštandardne postarané a pohybujú sa v tigrích záhradách. Oáza poskytuje možnosť prísť sa pozrieť na tieto obrovské šelmy, pričom je však prísne zakázané šelmy chovať a musíte dodržiavať všetky bezpečnostné pokyny.