V poslednej dobe je trendom domácnosť zariadiť čo najefektívnejšie. O lapače prachu ľudia nemajú záujem. Časom ale zistia, že doma to nie je celkom ono a snažia sa interiér zútulniť. Našťastie to nie je nič náročné. Útulnosť je o detailoch. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete pár tipov, ktoré interiér zútulnia tak, ako potrebujete.

Izba, ktorá si zaslúži vašu pozornosť

Spálňa. Prezraďte, koľko času ste jej pri zariaďovaní venovali? Napriek tomu, že v nej trávime až tretinu dňa sa jej venujeme veľmi málo. V spálni je najvýraznejším kúskom posteľ. Najčastejšie sa stretávame s kovovou, drevenou alebo čalúnenou. Každému sa páči niečo iné. Zmeníte posteľnú bielizeň a spálňa hneď vyzerá inak. Keď vám to posteľ dovolí, zaveste nad ňu baldachýn. Je to pekné a do spálne vnesie viac romantiky a súkromia. Spálňu zútulnite rôznymi doplnkami, ale aj tak je najdôležitejšie, aby ste sa v nej dobre vyspali. Vyskúšajte kokosové matrace. Kokosová vrstva spevní tvrdšiu stranu matraca, je priedušná a pomáha z matraca odvádzať vlhkosť. 

Nenechajte steny zívať prázdnotou. Moderné tapety na stenu vám pomôžu interiér zmeniť na nepoznanie. Tapeta s neutrálnym motívom dotvorí pohodovú atmosféru interiéru, výrazný motív ho príjemne oživí, ale pri výbere ďalších doplnkov by ste mali byť striedmejší. Veľa výrazných prvkov v jednej izbe môže pôsobiť rušivo. Každý kúsok je sám o sebe síce pekný, ale každý chce vyniknúť. Nakoniec dosiahnete úplne iný efekt. Nevynikne ani jeden. Výrazná tapeta na upútanie pozornosti úplne postačí. Nezabúdajte, že vaším cieľom je interiér zútulniť. S tapetami s imitáciou dreva sa vám to určite podarí. 

Viac ako len dávka prírody

Pri vždyzelených izbových rastlinách získate dve dekorácie v jednom. Kvet a kvetináč, do ktorého kvet zasadíte. Na trhu nájdete izbové rastliny, ktoré si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a dobre sa im darí aj v tmavých kútoch. A o to práve ide. Osviežiť krásnou zelenou tmavé kúty, ktorých je v interiéroch viac ako dosť. Do prírody sa vám každý deň ísť nepodarí. Prineste si kúsok prírody k vám domov. Izbové rastliny nie sú len pastvou pre oko, ale ja balzamom na dušu. Izbové rastliny nezmenia len interiér. Čistia vzduch, zlepšujú spánok a pozitívne vplývajú aj na vaše zdravie.

Kobercu sa nebráňte

Podlaha je pekná. Dobre sa udržiava. Škoda ju kobercom zakrývať. Máte pravdu. Napriek tomu vám na nej po čase začne niečo chýbať. Koberec. Podlaha bez neho je chladná a príliš prázdna. Kobercom nezakrývajte celú podlahu. Využite ho ako bytovú dekoráciu, ktorá izbu spestrí a príjemne zútulní. V obývačke ho dajte k sedačke, v spálni k posteli. Vždy je lepšie v noci stúpiť na mäkký teplý koberec, ako na tvrdú, chladnú podlahu. Prepojte ho s farbami na závesoch a vankúšikoch a jednoduchými doplnkami vyčarujte príjemný a útulný domov.

Vytvorte si voňavé teplo

Zapáľte si sviečku a zapozerajte sa do jej plápolajúceho plameňa. Po náročnom dni si pri tejto (ne)činnosti príjemne oddýchnete. Sviečky sa dnes vyrábajú v rôznych tvaroch, farbách a vôňach. Vyskúšajte sviečky s krbovým efektom. Vnímajte ich všetkými zmyslami. Zatvorte oči a na chvíľu sa ponorte do ich príjemného voňavého tepla. Jedna sviečka nestačí. Nemusíte ich zapaľovať. Využite ich aj ako zaujímavé dekorácie. Svietniky sa so sviečkami kamarátia. Vytvorte si na parapetnej doske sviečkovo-svietnikove zátišie. Sviečky v ňom zapaľovať nemusíte. Pohľad na takéto zátišie zahreje aj bez toho. 

Foto: Dovido.sk