Zdravé recepty sú pri zdravom stravovaní základom a pokiaľ si chcete udržať naozaj čistý jedálniček musíte byť v kuchyni aj značne kreatívni. Zdravé potraviny môžete pripravovať na milión spôsobov a vytvárať s nimi naozaj zaujímavé kombinácie. Základné body pre zdravé stravovanie predstavujú najmä elimináciu nezdravých cukrov, obmedziť vyprážané jedlá a priemyselne spracovávané potraviny, jesť veľa ovocia a zeleniny. Pozrite si naše tipy na rýchle a zdravé recepty a inšpirujte sa pre ďalší zdravý deň, čo sa receptov týka.

Zdravé recepty

Raňajky: Ovsená kaša s ovocím

Raňajky sú základom dňa a mali by byť chutné a nutrične vyvážené. Ovsená kaša je ideálnym ranným pokrmom, najmä, keď si ju doladíte podľa vašich predstáv do dokonalosti. Na jej prípravu potrebujete: ovsené vločky, mlieko (normálne alebo rastlinné), med, banán/jablko/čučoriedky alebo akékoľvek ovocie, na ktoré máte chuť a kúsok čokolády, prípadne marmeládu.

ovsená kaša

Základom pre tento recept je samotná kašovitá konzistencia. Mne sa najviac osvedčilo na jednu porciu zmiešať polku pohára ovsených vločiek s trištvrtinou pohára mlieka. Vznikne vám primeraná porcia pre jedného človeka. Vo všeobecnosti vždy dávajte viac mlieka ako dávate vločiek, aby bola kaša vláčna, no napriek tomu dostatočne hustá. Za občasného miešania čakajte kým mlieko začne vrieť a kaša zhustne.

Teraz už nasleduje tá zábavnejšia časť a tou je zdobenie. Výbornou alternatívou sú chia semiačka, či ľanové semiačka, ktoré vám dodajú vlákninu a kašu obohatia o ďalšie dôležité živiny. Ovocie môžete voliť čerstvé, ale dobrou alternatívou je aj mrazené. Kúsok čokolády, marmeláda alebo zero sirupy od rôznych značiek vám môžu pomôcť dochutiť kašu na výbornú. Takú istú úlohu však splní aj obyčajný tradičný med. Dobrú chuť vám prajeme!

Snack: Celozrnný toast

Celozrnný toast na desiatu si môžete zvoliť rovnako v slanej ako aj v sladkej variante. Sladká varianta predstavuje kombináciu arašidového masla s ovocím, napríklad banánom. Slanou variantou môžu byť rôzne rastlinné pomazánky, ktoré si viete pripraviť doma, no rovnako si ich viete aj zakúpiť v rôznych supermarketoch. Je len na vás koľko času môžete príprave desiaty venovať, no snažte sa ešte pred obedom dopriať si aspoň malý snack.

Obed: Tofu so zeleninou

Tofu je výbornou alternatívou mäsových výrobkov, no pokiaľ máte chuť na mäso môžete si pokojne pripraviť aj kuracinu na prírodno, či lososa. Príprava tofu je veľmi jednoduchá. Osobne na tieto recepty uprednostňujem ochutené tofu alebo si ho deň vopred namarinujem do sladkej chilli omáčky. Tofu pokrájame a na panvici opražíme. Medzitým si na panvici rozmrazíme mrazenú zeleninu a dochutíme ju podľa vlastných preferencií. Príprava celého jedla trvá pár minút, no napriek tomu si pochutíte a telu dodáte množstvo živín. Zeleninu môžete samozrejme konzumovať aj v čerstvom stave, kedy má najviac vitamínov.

tofu

Olovrant: Smoothie

Smoothie je skvelým jedlom na cestách a rovnako sa hodí aj ako olovrant, ktorý si so sebou môžete pokojne zobrať aj do práce. Moja obľúbená kombinácia pozostáva z rastlinného mlieka, špenátu, jablka a manga. Rada pridávam mrazené mango, ktoré dodá celému smoothie mierne krémovú konzistenciu. Môžete však zvoliť akúkoľvek kombináciu ovocia a zeleniny, ktorú máte práve doma, prípadne na čo máte chuť. Veľmi výdatné sú aj čisto zeleninové šťavy, ktoré však neoplývajú tak vynikajúcou chuťou ako tie ovocné.

Večera: Zeleninový šalát s cícerom, quinoou a humusom

Na prípravu tohto receptu budete potrebovať: 400g uvareného cíceru, 2 zrelé avokáda, 1 hrnček quinoy, 1/2 čajovej lyžičky soli, 500 ml vody, korenie, 3 paradajky, humus, 300g uvarenej brokolice a ďalšie varianty zeleniny podľa chuti.

Najprv uvaríme quinou tak, že ju ponoríme do dvojnásobného objemu vody a okoreníme. Indíciou je pre správnu dobu varenia je najmä mäkkosť uvarenej quinoy. Potom už len všetky spomenuté ingrediencie naaranžujeme na tanier a pridáme uvarenú quinou. Šalát dochutíme, môžeme pomiešať alebo necháme ako farebný tanier. Zdravá a rýchla nekalorická večera je na svete v priebehu pár minút!