Chyby pri chudnutí môžu viesť k mnohým problémom s trávením, ktoré pre vás nebudú príjemné a môžu pretrvávať až vo forme trvalých následkov. Pravidelné stravovanie je totiž pre naše telo nepostrádateľné a pokiaľ si budete uberať z dôležitých zložiek potravy, rozhodíte si metabolizmus, čo môže viesť k jojo efektu, či až poruchám príjmu potravy. Aké sú ale najčastejšie chyby pri chudnutí, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Žiadne raňajky

Často sa hovorí, že raňajky sú základom dňa. Znie to trochu ako klišé, avšak má to niečo do seba. Pokiaľ sa snažíte chudnúť, určite vám neodporúčame preskakovať raňajky, či akýkoľvek iný dôležitý chod počas dňa. Raňajky však majú špeciálny význam pretože naštartujú naše trávenie a zdravé raňajky vás príjemne nakopnú energiou. Pri ľuďoch, ktorí vynechávajú raňajky sa často stáva, že majú počas dňa väčší pocit hladu a snažia sa „dojesť zameškané“.

Pitný režim

Mnoho ľudí si ani len neuvedomuje aký veľký význam má pitný režim pri chudnutí. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s opačným extrémom a teda s tým, že ľudia pijú zbytočne až priveľa vody. Je síce správne dodržiavať pitný režim, treba však aj vedieť koľko tekutín je pre vás optimálne počas dňa prijať. Voda pomáha organizmus detoxikovať a tiež pomáha regulovať pocit hladu. Telo často signalizuje smäd chuťou na jedlo a preto niekedy prijímame zbytočné kalórie bez toho, aby sme odhalili priamu príčinu signálov nášho tela.

Málo spánku

málo spánku

Nedostatok spánku môže byť následkom ochorení, stresu alebo zrýchleného životného štýlu. Na tento problém si však ľudia nie vždy dávajú pozor, no pri chudnutí môže mať veľký význam. Ľudia, ktorí ponocujú majú omnoho väčšie sklony k prejedaniu sa. Kvalitný spánok vám môže zaručiť, že si nastavíte optimálny režim, pri ktorom sa vaše problémy s prejedaním môžu jednoducho vyriešiť.

Neznalosť kalorických hodnôt

Fenomén počítania kalórií sa niektorých ľudí ešte stále drží, no v tomto zmysle ide o časovo náročnú aktivitu, ktorá môže viesť k poruchám príjmu potravy. Striktné sledovanie počtu kalórií vedie k chorobnému plánovaniu jedla do poslednej kalórie, čo tiež nie je vždy úplne zdravé, najmä čo sa týka našej psychiky a normálneho života. Napriek tomu je nevyhnutné, aby ste poznali kalorické hodnoty potravín, produktov a POZOR aj nápojov, ktoré denne konzumujete.

Možno budete prekvapení koľko cukru obsahujú bežné sladené nápoje, koľko kalórií prijímate v káve a podobne. Pokiaľ máte určité potraviny, nápoje alebo jedlá, ktoré konzumujete často, určite si urobte prehľad o počte kalórií. Bude pre váš omnoho jednoduchšie strážiť si príjem a tiež sa vyhnete kalóriám pomimo, ktoré sú často dôsledkom toho, že chudnutie nie je efektívne.

Pri neznalosti kalorických hodnôt sa tiež môžete ochudobňovať o rôzne dôležité zložky potravy. Napríklad existujú rôzne potraviny, ktoré majú minimum kalórií a napriek tomu sú výdatné, chutné a dajú sa pripraviť na milión spôsobov. Reč je napríklad o konjakových cestovinách, ktoré sú prakticky bez kalórií a majú vysoký obsah vlákniny. Vyhýbanie sa cukru vám pri chudnutí môže veľmi pomôcť, nahradiť ho môžete napríklad zdravým čakankovým sirupom.

sladká káva

Nastavenie stravy

Samotné nastavenie stravy, teda konkrétna diéta môže byť niekedy kameňom úrazu. Niektorí ľudia nad sebou potrebujú mať prísnu ruku, ktorá bude kontrolovať ich stravovanie. Vo všeobecnosti je omnoho lepšie nechať si nastaviť kalorický príjem odborníkom, ktorý vezme do úvahy váš výdaj, vašu váhu a tiež vaše ciele, čo sa týka redukcie hmotnosti. Máte tak záruku, že máte stravu nastavenú správne a často dostanete aj tipy priamo na to ako sa stravovať a aké jedlá si pripravovať.

Veľmi dobré skúsenosti majú používatelia s keto diétou, ktorá funguje na princípe ketózy. Pri tejto diéte redukujete množstvo sacharidov a naopak jete dostatok bielkovín a tukov. Postupne vás zároveň táto diéta vracia do vášho bežného stravovania, aby nenastal jojo efekt a zároveň aby bola táto „diéta“ pre vás dlhodobo udržateľná, pretože to je taktiež dôležité. Tiež je dôležité spomenúť, že tabletky na chudnutie nie sú zázračným magickým prípravkom, ktorý vám za noc spáli tuk a taktiež nefungujú na báze náhrady plnohodnotnej stravy. Pri redukcii hmotnosti však môžu byť efektívnou pomocou na urýchlenie a zefektívnenie celého procesu.