Notebook alebo počítač je dnes už nevyhnutnou súčasťou našich životov. Používame ho na prácu, školu ale taktiež aj na oddych a relax. Veľmi rozšírené je v dnešnej dobe aj nakupovanie prostredníctvom internetu. Ako si vybrať dobrý, kvalitný a výkonný notebook?

Elektronika vo všeobecnosti je investícia na dlhšiu dobu. Je preto dôležité sa pri výbere takýchto produktov zamerať na viaceré parametre. Napríklad pri výbere výkonného notebooku je dôležité zamerať sa na dôležité parametre ako sú napríklad procesor, či úložisko.

Aké parametre má výkonný notebook?

Výber notebooku, alebo všeobecne elektroniky, pre ľudí, ktorí sa v tejto oblasti nevyznajú môže byť veľmi náročný. Poďme sa teda spolu pozrieť na to ako si vybrať notebook, ktorý bude spĺňať všetky dôležité parametre a bude teda vhodný na naše potreby.

výkonný notebook

Dôležité na začiatok je určite to, čo na notebooku preferujete vykonávať. Pokiaľ je notebook vaším pracovným nástrojom, určite sa oplatí do neho investovať. Vyberajte si úložisko typu SSD, ktoré zabezpečí svižný chod vášho notebooku. Pracovné notebooky majú často aj kvalitnú klávesnicu a pevnú konštrukciu, aby boli prispôsobené aj na cestovanie.

Hracie notebooky sú viac prispôsobené dedikovanou grafickou kartou. Ich hlavnou úlohou pre používateľa je výkonnosť pre rôzne počítačové hry. Univerzálny kvalitný displej je s rozlíšením Full HD a IPS maticou. Pokiaľ notebook častejšie prenášate tak je určite veľmi praktická aj menšia uhlopriečka.

Procesor

Dôležité je tiež zamerať sa aj na procesor, ktorý je mozgom celého notebooku. Od jeho činnosti sa odvíja rýchlosť, ktorá nie je dôležitá len pri zložitejších programoch, ale ovplyvňuje napríklad aj počet snímok za sekundu. Výkonnosť sa pohybuje od 1,6-3,3 GHz, existujú aj výkonnejšie verzie okolo 4,4 GHz.

Najdôležitejšia časť procesoru je jednoznačne jadro. Táto časť je zodpovedná najmä za výpočtové operácie. Čím viac jadier procesor obsahuje, tým viac úloh je schopný počítač naraz vykonať. Väčšina notebookov je vybavená dvomi jadrami, avšak oveľa lepšie je viac jadier a pokiaľ máte takú možnosť, určite dajte prednosť notebookom s viac jadrami.

notebook

Online alebo v kamennom obchode?

Pokiaľ si potrpíte na nákupe v kamennom obchode a chcete si notebook poriadne prezrieť, určite môžete využiť túto alternatívu. Avšak v dnešnej dobe už nákup v kamennom obchode nie je pravidlom. Nákup prostredníctvom internetu vám môže priniesť množstvo výhod a najmä široký výber produktov.

Odporúčame nakupovať vo väčších internetových obchodoch, kde vám dokážu s výberom pomôcť odborníci. Medzi takéto patrí napríklad Datart.sk. Nájdete tu široký výber notebookov a zároveň vám pri nákupe môže pomôcť odborný asistent. Výhodou je tiež, že môžete nakupovať aj v kamenných predajniach aj prostredníctvom internetu. Avšak prostredníctvom internetu môžete využiť Datart zľavy.