Ak máte v pláne zaobstarať si nové tetovanie, možno Vás budú zaujímať spôsoby, vďaka ktorým sa dobre zahojí a bude vyzerať skvele. Existuje množstvo odporúčaní, no správna starostlivosť o tetovanie spočíva v základných krokoch, s ktorými Vás teraz oboznámime!

Starostlivosť o tetovanie: prvé kroky

Na čerstvé tetovanie sa dáva ochranná fólia – tetovanie musíte nechať prekryté tak dlho, ako to určí konkrétny tatér. Väčšina odborníkov odporúča prekrytie obyčajnou fóliou od 3, do 5 hodín (maximálne aj 24 hodín). Tatéri, ktorí používajú fixačnú high-tech náplasť s obsahom látky tegaderm zákazníka vždy upozornia, aby ju nechali nalepenú 3, až 5 dní. Pamätajte, že ide o odborníkov a preto by ste sa mali riadiť ich odporúčaniami, aby sa Vaše tetovanie zahojilo bez komplikácií. 

Čistenie nového tetovania

Po odstránení fólie bude najlepšie, ak počas dvojtýždňového, alebo aj dlhšieho obdobia budete tetovanie čistiť antibakteriálnym mydlom a vodou. Umývanie môžete vykonávať počas dňa, alebo na záver dňa pri sprchovaní. Uistite sa, že danú oblasť ošetrujete dva, až trikrát denne kým sa tetovanie dôkladne nezahojí. Vyhnite sa nasledujúcim činnostiam:

  • Nenapúšťajte si vaňu – baktérie vo vode môžu viesť k infekcii
  • Nepoužívajte silne parfumované výrobky a peelingy
  • Nenanášajte na tetovanie neznáme produkty, ktoré by spôsobili rýchle vyblednutie

Nezabúdajte na zvlhčovanie. Niekoľko krát denne na konkrétne miesto nanášajte jemný hydratačný krém – patrí sem napríklad bambucké maslo, kokosový olej, alebo iné špeciálne prípravky, ktoré si môžete zaobstarať so zľavou na mojalekaren.sk.

Ochrana pred slnkom

Pokiaľ ste absolvovali aspoň jedno sedenie u tatéra, pravdepodobne ste už počuli o informácií, že najlepšie obdobie na tetovanie patrí medzi chladnejšie časti roka. Ak ste sa dali tetovať počas leta, natrite si všetky potetované časti opaľovacím krémom. Odborníci odporúčajú používať krém aspoň s faktorom 30, aby ste dosiahli čo najvyššiu možnú ochranu. Najlekáreň zľavové kupóny Vám pomôžu pri nákupe ochranných produktov za výhodnejšiu cenu.

❗️ Pred použitím opaľovacieho krému sa uistite, že tetovanie máte kompletne zahojené, aby ste nenarušili existujúcu chrastu.

Keď slnko spôsobí alergické reakcie

Po procese tetovania sa môže objaviť alergia na slnko – je to jeden z dôvodov, prečo by ste mali uskutočniť preventívne opatrenia. Ak sa v okolí tetovania objaví opuch, začervenanie, či príliš vysušená chrasta, oblasť upokojíte jemným náterom masti s obsahom vitamínov.

Kokosový olej

Špecifické produkty, ktoré Vám pomôžu s touto zdravotnou oblasťou dostanete so zľavou na vitaminyprezdravie.sk. Počas prvých dvoch dní okrem používania vitamínov nezabudnite aj na nanášanie hydratačného krému – v tomto prípade každé 2 hodiny. Po prekonaní alergickej fázy pokračujte s pôvodným odporúčaním a to natieranie 3, až 4 krát denne.

Nové tetovanie a holenie

Zo začiatku sa na potetovanej časti tela vytvoria chrasty, ktoré neskôr odpadnú. S holením by ste mali počkať, kým sa daná oblasť úplne nezahojí. Väčšina tetovaní sa zahojí približne do dvoch týždňov (závisí to od veľkosti tetovania a miesta na tele). Prírodná kozmetika pomôže proces hojenia urýchliť.

Skúste s novým tetovaním zaobchádzať tak, akoby išlo o vážnejšiu odreninu. Nikdy nezaškodí, poradiť sa s lekárnikom o tom, ako treba s pokožkou „manipulovať“ a aké prípravky na tejto citlivej oblasti nevytvoria nežiadúce účinky. Pre istotu môžete vyzistiť, či po tetovaní nedôjde k interakciám, ak užívate lieky.

Starostlivosť o tetovanie: záver

Vo všeobecnosti sa neodporúča tetovať, ak užívate silné antibiotiká, alebo lieky na akné – môžu zvýšiť citlivosť pokožky, takže proces tetovanie bude bolestivý. Zvážte riziká, ktoré ste ochotní podstúpiť a po sedení v štúdiu sa o tetovanie dôkladne starajte. Ide predsa o dielo, ktoré so sebou budete nosiť už stále!