Matcha čaj si vo svete získal obrovskú popularitu. Je obľúbený nielen pre bohaté zdravotné účinky, ale aj kvôli pestrým spôsobom využitia vo svete nápojov. Prečo matcha čaj vyvolal medzi ľuďmi taký veľký rozruch? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Čo je to matcha?

Matcha je jemný prášok zo zeleného čaju, ktorý sa vyrába z celých mletých listov. Typická je tu bohatá chuť a žiarivá zelená farba. Sladkosť čaju sa zvýrazňuje tak, že mladé lístky sa pred zberom približne tri až štyri týždne zahalia do tieňa.  

Po tom, čo sa vykoná celý proces zberu, nastáva sušenie a jemné preosievanie, kde sa od listov oddeľujú stonky. Až v tejto fáze sa uskutočňuje záverečné pomletie na onen verejne známy jemný prášok. Pravý matcha čaj si môžete zaobstarať so zľavou aj cez manutea.sk – zľavové kupóny.

Ako si doma pripravím matcha čaj?

Teraz keď už viete, akým spôsobom sa z lístkov zeleného čaju vytvorí finálny produkt, mali by ste sa oboznámiť s tým, ako si doma pripraviť vlastný matcha čaj. Pomocou súpravy, obsahujúcej bambusovú metličku, chawan (čavan) misku a chasaku (časaku) – naberačku, si za pár minút vytvoríte ideálny nápoj. Príprava si zo začiatku vyžaduje dávku trpezlivosti, no akonáhle sa vám postup dostane do ruky, už s ním nebudete mať žiadny problém.

 • Pripravte si 2g prášku – približne 2 chasaka naberačky
 • Cez domáce sitko preosejte prášok, aby v ňom nezostali žiadne drobné hrudky
 • Prášok zalejte horúcou vodou do misky chawan
 • Objem vody by mal byť cca 1,5 deci (teplota vody asi 70 stupňov celzia)
 • Ingrediencie vyšľahajte bambusovou metličkou, kým v miske nevznikne pena
 • Výsledný matcha čaj prelejte do pohárika

Ak sa neviete dostať k originálnym pomôckam na prípravu matcha čaju, príslušnú alternatívu môžete nájsť aj na oriondomacepotreby.sk – zľavový kupón.

Matcha pre milovníkov kávy

Chcete vedieť, ako si pripraviť matcha latte? Ide o ďalší spôsob, ako si vychutnať tento exotický prášok zo zeleného čaju. Náročnosť prípravy sa od čaju veľmi nelíši – v podstate začnete podobne ako pri ňom, avšak na konci dáte do pohárika menej horúcej vody. Matcha prášok tiež pridáte do horúceho mlieka, ktoré vyšľaháte do bohatej peny. Mlieko prelejete do pohára s horúcou vodou, dochutíte cukrom a matcha latte môžete podávať.

Vedeli ste, že prášok z matcha sa dá aplikovať do všemožných pokrmov? Pridajte trošku do muffinov, brokolicovej polievky, či receptov z avokáda! Prekvapte svoje chuťové bunky sladkou matcha zmrzlinou, alebo upečte matcha koláčiky.

Ako chutí matcha?

Jemný zelený prášok bol donedávna obľúbený len medzi náročnými konzumentmi čaju, s vycibreným vkusom. V poslednom čase však získal veľké množstvo priaznivcov a to najmä vďaka medializovaniu pestrých zdravotných výhod, ktoré so sebou prináša. Dobre pripravený, tradičný matcha čaj by mal byť krémový, a dokonale vyvážený – ani príliš sladký, ani príliš horký.

Ak ste v kaviarni okúsili matcha čaj a horká chuť v ňom prebíjala ostatné, s veľkou pravdepodobnosťou nebol pripravený správne. Intenzita a aróma matcha čaju sa za krátky čas môže stať srdcovou záležitosťou nejednej osoby. Myslíte, že aróma čaju matcha bude na vás prisilná? Na stránke prezdravie.sk – zľava nájdete lahodné verzie zelených čajov, kde pri využití zľavového kupónu môžete ušetriť nemalé množstvo peňazí.

Matcha a zdravotné účinky

Extrakt zo zeleného čaju je plný aktívnych látok, ktoré pomáhajú telu spaľovať kalórie o 8 až 10 percent. Ak k tomu pridáte pravidelné cvičenie, percentná sa dokážu zvýšiť na číslo 25! Berte však do úvahy, že všetkého veľa škodí. Matcha v sebe obsahuje stopové (minimálne) prvky olova, a tak to kvôli vidine úzkeho pásu s konzumáciou nepreháňajte.

Zmiernenie stresu je jedným z ďalších benefitov, pre ktoré je matcha čaj tak často vyhľadávaný. Efektívne stimuluje hladinu hormónov šťastia – serotonínu a dopamínu. Vo výsledku pocítite relaxačný účinokpríjemné upokojenie. Nemusíte sa obávať utlmenia a otupenia zmyslov, keďže matcha obsahuje účinný kofeín. Plynulo sa teda dostávame k energetickej vlastnosti matcha čaju.

Jedna kvalitne pripravená matcha šálka má v sebe až trikrát viac kofeínu ako obyčajný zelený čaj. Je to približný ekvivalent k jednej dávke silnej kávy. Strach zo silného búšenia srdca, nervozity, či trasenia rúk nie je na mieste. Kofeín sa skvele dopĺňa so spomenutým relaxačným pôsobením prírodných látok a tak sa dostanete do akéhosi stavu „bdelého pokoja“. Nakúpte matcha čaj cez bioland.sk – zľavové kupóny, aby ste si mohli pripraviť svoju dávku lahodného a zdravého horúceho nápoja.

Ďalšie blahodárne účinky

Najstarší ľudia žijúci v Japonsku, často vďačia za svoju dlhovekosť práve konzumácií čaju matcha. Prítomnosť antioxidantov je až ohromujúca –  pri porovnaní so špenátom je to až 60 krát viac! Svojim spôsobom tak pomáha v boji proti starnutiu zvnútra, čo sa samozrejme odzrkadlí aj na zovňajšku. Aké sú ďalšie výhody tohto zeleného prášku?

 • Zvyšuje koncentráciu
 • Eliminuje pocit únavy
 • Zlepšuje pamäť
 • Po čase rozjasní pleť
 • Zvyšuje výkon v práci/ v škole
 • Stimuluje pocit odvahy