Hľadáte zaujímavú formu vedľajšieho príjmu a nebojíte sa postaviť pred kameru? Potom pre vás bude ideálnou zárobkovou činnosťou komparz, čiže osoby v pozadí scén mediálnych prvkov. Komparz je sám o sebe pre vlastný mediálny obsah veľmi málo podstatný, môže byť však prvým krokom ku skutočnej úlohe.

Ako komparz sa označujú osoby, ktoré sa priamo zúčastňujú nakrúcania celej škály mediálnych celkov, ako sú filmové či televízne produkcie, seriály, rôzne videá či reklamné spoty. Úlohou komparzu je vytvárať prirodzené pozadie záberu, dej alebo obsah daného útvaru priamo neovplyvňuje, navodzuje však potrebnú atmosféru, a preto vyžaduje vhodné obsadenie. Aby ste mohli v nejakom filme, seriáli či reklame pôsobiť ako komparz, musíte prejsť klasickým castingom (teda výberom vhodného kandidáta), ktorý väčšinou ponúka sama produkcia, ale často k nemu využíva zabehnuté agentúry. Ak vás vyberú, podpíšete zmluvu a môžete sa tešiť na nakrúcanie.

Ako sa stať komparzistom

Vyberanie vhodných komparzistov sa v podstate zakladá na rovnakých princípoch, ako vyberanie hercov, s výnimkou nutnosti overovať skúsenosti a schopnosti v oblasti herectva. Komparzistom sa môže stať prakticky každý, pretože do pozadia útvarov je často nutné obsadiť ľudí s rôznorodými vlastnosťami a vzhľadom, pre rôzne útvary sa však hodia rôzni ľudia, takže nie vždy vás musia do daného projektu obsadiť (napríklad v historických filmoch uprednostňujú ženy s prirodzenou farbou dlhých vlasov, do tematických reklám zasa napríklad iba mladých dospelých). Na samotný casting sa potom môžete dostať niekoľkými spôsobmi.

Ako sa dostanete na casting

Casting na komparz väčšinou organizujú castingové agentúry, nie je však výnimkou (najmä u väčších projektov, ako sú celovečerné filmy či nákladné seriály), že je riešený priamo v lokácii nakrúcania. Ak sa teda chcete podieľať na nakrúcaní filmu, je dobré sledovať, či sa vo vašom okolí nejaké nakrúcanie nechystá, alebo lokálne i národné denníky, ktoré casting často inzerujú. Ak je vaším cieľom venovať sa komparzu pravidelne, je vhodné kontaktovať castingovú agentúru (dostupných je ich hneď niekoľko) a prejsť základnou registráciou, ktorá zvýši vaše šance.

Ktorý typ média vyberať

Veľmi dôležitým parametrom komparzu ako zárobkovej činnosti, je jeho časová náročnosť a odmena. V tomto smere je vždy jednoznačne výhodnejší komparz v reklamnej oblasti – reklamy sú krátke spoty, ktorých nakrúcania netrvá dlho a nie je u nich vyžadovaná niekoľkohodinová prítomnosť komparzistov, a často ani náročné kostýmy a líčenie. Odmena býva u reklamného komparzu tiež vyššia. Nevýhodou sú väčšinou veľmi špecifikované požiadavky na komparz, a tým i menšie množstvo ponúk. U filmového či seriálového komparzu býva ponuka vyššia, nakrúcania však často trvá veľmi dlho a do odpracovaného času sa niekedy nezapočíta príprava. Na druhú stranu zasa zažijete tú nevšednú atmosféru skutočného televízneho alebo filmového nakrúcania.