Grécka mytológia je súbor neuveriteľných historických príbehov. Niektoré mýty sú pre nás nepochopiteľné, iné sa zase dajú efektívne preniesť do dnešnej doby. Ponúkame Vám najzaujímavejšie fakty z gréckej mytológie, o ktoré sme sa s Vami dnes rozhodli podeliť!

Bohovia a hrdinovia

Príbehy gréckych Bohov a hrdinov mytológie nám poskytujú fascinujúcu škálu postáv. Ich osudy nám tiež pomáhajú dozvedieť sa, ako žili starí Gréci pred mnohými rokmi.

Hádes

Ten, ktorý nemá byť menovaný

Vládca podsvetia a Boh smrti – Hádes je často zobrazovaný ako desivá postava a to až do takej miery, že sa na umeleckých dielach často zobrazuje so smrťou. Strach z neho bol taký silný, že aj jeho meno sa v starovekom Grécku používalo len zriedka. Práve Hádes zohráva nemalú rolu v mýte o vzniku ročných období.

Keď smútok Bohyne vytvoril ročné obdobia

Príbeh Háda má súvis s únosom Persefony – dcéry najvyššieho Boha Dia. Po tom, čo sa Hádes v podsvetí cítil osamelo, rozhodol sa odlúčiť Persefonu od svojej matky Demeter (Bohyňa úrody). Jej žiaľ spojený so stratou dcéry spôsobil zanedbávanie svojich povinností, kvôli čomu všetky rastliny uschli a odumreli.

Keď sa o tom Zeus dozvedel, prikázal Hádovi aby Persefonu prepustil. Ku stretnutiu matky a dcéry tak dochádza na jar a v lete, zatiaľ čo po ostatné mesiace Demeter neustále smúti – vtedy Zem pokrýva chlad a mráz. Príbeh o Persefone, aj o ostatných postavách gréckej mytológie je veľmi pútavý. Využite zľavové kupóny Panta Rhei, aby ste sa o mýtoch a legendách Grécka dozvedeli viac.

? Tip na film: Mytológia môže byť aj lákadlom pre deti – zabavte sa s rozprávkou o Herkulesovi a jeho výzvach, ktoré mu nastražil sám Hádes

Doktor, ktorý mohol oživiť mŕtvych

Apolónov syn Asklépios sa stal ešte lepším lekárom ako sám Apolón. Svoje lekárske zručnosti ovládal do takej miery, že dokázal oživovať mŕtvych, čo Háda nahnevalo, pretože to bolo proti jeho dohode s Dionýzom. Zeus preto Asklépia zabil. Dokázal však ovplyvniť svet natoľko, že jeho palica s prepletenými hadmi sa stala symbolom medicíny v modernom svete.

Grécka mytológia: afrodiziaká a cudzoložstvo

S veľkou pravdepodobnosťou ste už počuli o slove afrodiziakum. Vedeli ste však, že toto moderné slovo má v skutočnosti antické väzby? Pochádza od gréckej Bohyne Afrodity (bohyňa lásky, krásy a rozkoše). Rovnako ako Afrodita, aj afrodiziakum má schopnosť priniesť pocity túžby, lásky a vzrušenia tým, ktorí jedlo navzájom konzumujú. Ak by ste mali záujem „okoštovať“ jeden z druhov surovín podporujúcich vášeň, zaobstarajte si ženšen so zľavou na pravyzensen.sk.

Bohyňa Afrodita

Jedným z faktov o gréckej mytológii je ich historické cudzoložstvo. Áres mal pomer s Afroditou. Keď sa o tom dozvedel Afroditin manžel Héfaistos, pomstil sa tým, že Área a Afroditu uväznil v sieti, keď ležali v posteli a milovali sa. Potom ich vytiahol na vrchol Olympu, aby ich zahanbil pred ostatnými bohmi.

Grécka mytológia a Pandorina skrinka

Pandora

Niektoré z gréckych príbehov bývajú rozsiahle. Hmotnosť kníh však bude bezpredmetná, ak si príbehy prečítate cez elektronické knihy. Keď už sme pri dlhších, no nemenej pútavejších príbehoch, spomenieme známu Pandoru.

Pandora bola prvá smrteľná žena, ktorú stvoril Zeus. Od každého Boha dostala jeden dar, aby z nej urobil dokonalú ženu. Do Pandory sa zaľúbil Epimet. Dokonca jej dal skrinku a požiadal ju, aby ju nikdy neotvárala. Pandora bola natoľko zvedavá, že skrinku otvorila. Viedlo to k tomu, že do sveta vypustila všetko zlo, pričom na dne skrinky ostala len nádej.

Veštiareň v Delfách

Ľudia cestovali z celého starovekého sveta, aby prišli do veštiarne so svojimi problémami súčasnosti a budúcnosti. Orákulum hovorilo záhadným jazykom a človek ho musel rozlúštiť, aby dostal odpovede. Nápis na svätyni hlásal: „Poznaj sám seba“. O veštiarni v Delfách bola napísaná nejedna kniha, a preto aj túto oblasť mytológie odporúčame a zároveň zaraďujeme medzi tipy na lacné knihy.

Grécka mytológia: mýty, ktoré pretrvali dodnes

Gréci vytvorili o svojich Bohoch a Bohyniach príbehy, ktoré sa rozprávali pred tisíckami rokov a odovzdávali sa z generácie na generáciu. Mali aj silné morálne posolstvo, ktoré sa snažilo zdôrazniť rozdiel medzi dobrom a zlom. Mýty tiež jasne ilustrujú život a tradície starých Grékov. Nechajte sa viesť fascinujúcimi príbehmi a objavte osudy Bohov a hrdinov, ktoré obohacujú grécku kultúru už po veľmi dlhú dobu.