Hoci román a celovečerný film sú výrazne odlišné umelecké diela, z určitého dôvodu sú ľudia po celom svete zaujatí filmami, ktoré majú pôvod v knihe. Konverzácie o úspechoch, či neúspechoch niektorých adaptácií naberajú na obrátkach. Z tohto dôvodu sme zostavili porovnanie štyroch populárnych kníh, ktoré boli pretvorené do filmov – film verzus kniha: čo je lepšie?

Stephen King: The Shining (Osvietenie)

V roku 1977 vydal Stephen King približne 500 stranový román. Rozpráva v ňom príbeh rodiny, ktorá je rozvrátená duševnou chorobou, nadpozemskými silami a skúma svet psychického zmätku a traumy z detstva. Je to určite pôsobivý román, no treba vziať do úvahy aj Kingovu záľubu podrobne zachádzať do detailov, pokiaľ ide o vedľajšie postavy, aj podzápletky.

Filmová adaptácia s rovnomenným názvom vyšla v roku 1980 od režiséra Stanleyho Kubricka. Film je všeobecne považovaný za jeden z najlepších príkladov modernej kinematografie. Vytvorenie zlovestnej atmosféry nemá v dejinách hororu obdobu. Režisérova vízia hotela, v ktorom sa dej odohráva je úžasne navrhnutá, pôsobivo natočená a talent hlavnej postavy (Jack Nicholson) dodáva vysokú úroveň celému filmu.

? Zaujímavosť: známa sekera z filmu sa vydražila v Londýne za 209 tisíc amerických dolárov.

Film verzus kniha: kľúčové rozdiely

Časové rozmedzie filmu spravidla nie je postačujúce na to, aby vyjadrilo hĺbku a rozvinutie, aké má svet románu. King údajne nemal rád film preto, lebo zjednodušil jeho príbeh a dôraz kládol na vizualizáciu, než na emocionálnu komplexnosť.

Kubrickovej verzii síce chýbajú niektoré psychologické postrehy z knihy, no v konečnom výsledku a názore veľkého množstva ľudí, je film údajne lepší. Najmä ak zoberieme do úvahy neúspešný pokus samotného Stephena Kinga o televíznu minisériu na text knihy, takmer o dve desaťročia neskôr. Aký je Váš názor? Zakúpte si knihu Osvietenie cez Panta Rhei – zľavový kupón a porovnajte úspešný román s filmovým spracovaním.

Suzanne Collins: The Hunger Games (Hry o život)

Porovnanie knižnej a filmovej verzie Hier o život môže byť trochu komplikované, keďže veľkej obľúbenosti sa teší ako kniha, tak aj film. Ide síce o trilógiu, no my si porovnáme prvú časť, ktorú Suzanne Collins publikovala v roku 2008 a režisér Gary Ross uviedol na plátna v roku 2012.

Pri čítaní knihy ste sprevádzaní hlavnou hrdinkou – Katniss. Dozviete sa o všetkých jej pocitoch a myšlienkach, takže skoro všetky otázky čitateľa budú zodpovedané. Sú tu aj rozvinuté príbehy vedľajších postáv, dokonca aj takých, ktoré sa vo filme neobjavili. Aj keď je film podstatne dlhý, nedokáže v plnom rozsahu vyjadriť autorkine zámery.

? Zaujímavosť: kvôli citlivej téme bol film Hry o život zakázaný vo Vietname.

Film alebo kniha: kľúčové rozdiely

Aspekt, ktorý kniha nedokáže poskytnúť do takej miery ako film, je prežívanie napätia a dojemných momentov. Hrôza, ktorú pociťujú deti po tom, čo im v hrách doslova ide o život, je vo filme oveľa viac „hmatateľnejšia“. Katniss je tichá postava, takže tu nie je až toľko veľa dialógov, s ktorými by sa dalo pracovať, ale herečka Jennifer Lawrence sa tejto úlohy zhostila na jednotku a vytvorila možno komplexnejšiu postavu, ako je samotná Katniss v knihe.

Možno viacero ľudí bude súhlasiť s tým, že kniha a film sú rovnako kvalitné – ide o remízu. Režísér aj autorka vyťažili zo svojho talentu maximum a výsledný produkt poteší aj náročných čitateľov, či filmových kritikov. Pozrite si celú filmovú trilógiu Hier o život, alebo si zaobstarajte figúrky obľúbených postáv za pomoci brloh.sk – zľavové kupóny.

Vladimir Nabokov: Lolita

Odvážne spracovanie románu v roku 1955 prinieslo autorovi v Amerike škandál. Hlavná myšlienka však nemá byť zameraná na akúsi formu pornografie. V skutočnosti ide o pôsobivý a hlboký príbeh Humberta Humberta, ktorý si je dokonca vedomý svojho problému – priťahujú ho mladé dievčatá, približne vo veku od 9-14 rokov.

Vďaka Nabokovmu zručnému a estetickému písaniu nevidíte len temnú stránku, ale aj vášnivý charakter Humberta. Poetické opisy ukazujú, že je viac než len zamilovaný, ale aj pobláznený. Rozdiel medzi morálkou a túžbou vytvára v Humbertovi vnútorný konflikt – a práve to robí knihu tak pútavou a zaujímavou. Filmové spracovanie má dve verzie. Prvá je z roku 1967 a tá druhá z roku 1997. Novší film si zobral na starosť režisér Adrian Lyne a odviedol skvelú prácu. Vkusná kamera a drobné detaily spomínané v knihe zodpovedajú estetike Nabokovho diela.

? Zaujímavosť: Inšpiráciou pôvodného románu bol údajne vzťah Charlieho Chaplina s jeho druhou manželkou Litou Grey, ktorá bola na začiatku ich vzťahu neplnoletá.

Film alebo kniha: kľúčové rozdiely

Vo filme sú vynechané detaily, dôležité pre niektoré postavy – hlavne tú hlavnú. Nie je tu zahrnuté predchádzajúce manželstvo Humberta s Valériou, jeho zálety a aféry s prostitútkami, či vnútorný konflikt. Film ho tak svojim spôsobom vykreslil len ako intelektuála s obsesívnou fixáciou na pubertálne dievčatá.

Aj keď je film skvelým dielom, kniha je pravdepodobne lepšia. Je pochopiteľné, že na plátno sa nedá vložiť každý detail, ale keďže je príbeh zjednodušený, film tak nie je úplný. Cez Martinus – zľavový kupón sa ku knihe Lolita dostanete bez toho, aby ste utratili veľa peňazí.

J. K. Rowling: Harry Potter

Je zrejmé, že režisér, scenáristi a celý tím filmový štáb si zaslúžia poklonu za spracovanie takého veľkolepého diela, ako je Harry Potter. Obrovská komunita fanúšikov knižnej podoby si však nájde nespočetné množstvo dôvodov, prečo je práve kniha lepšia ako film. Napriek pôsobivému filmovému dielu im nebudeme stáť v ceste, a vymenujeme niekoľko vecí, ktorými sa kniha od filmu líši.

Náš tip: Vytvorte si vlastný názor tak, že si zakúpite knižnú aj filmovú podobu Harryho Pottera a cez gorila – zľavové kódy, aby ste mohli porovnať obidve verzie.

? Zaujímavosť: Keď Daniel Radcliffe získal rolu Harryho Pottera, rodičia mu za odmenu dovolili zostať hore o pol hodinu dlhšie.

Film alebo kniha: kľúčové rozdiely

Čím sú určité veci populárnejšie, tým viac sa ľudia sústredia na ich detaily. Osem filmových spracovaní pravdepodobne nestačilo na obsiahnutie všetkých knižných podrobností, napríklad charakter Ginny – Ronovej sestry. V knihe bola Ginny drzá, silná a nezávislá. Vo filmoch však nemá dostatok času na to, aby ukázala svoju fantastickú osobnosť. Tiež tu nebolo dokonalé zachytenie spoločného bozku s Harrym, ktorý bol v knižnej podobe epický.

Hoci Rowlingová píše knihy o Harrym Potterovi v tretej osobe, vďaka tomu, že používa voľnú nepriamu reč, čitatelia majú možnosť preniknúť do Harryho mysle a pochopiť jeho myšlienky a pocity počas celej série. Bohužiaľ, tento faktor nie je ľahké preniesť do filmu, takže pokiaľ Harry nevyjadruje svoje názory, nedostaneme toľko informácií o tom, čo si myslí.

Nielen, že tieto udalosti nastoľujú zaujímavé a dôležité témy, ale aj malé detaily, ako napríklad opis Rokfortu, robí knihu oveľa bohatšou. Ak by niekto sledoval všetky filmy o Harrym Potterovi a nikdy nečítal knihy, pravdepodobne by bol v niektorých častiach trochu zmätený.