Elektromobily sa v súčasnosti dostávajú do povedomia bežných ľudí aj vďaka orientácii trhu na zelenšie alternatívy. V budúcnosti môže ich rozmachu dopomôcť aj finančná stimulácia trhu a samozrejme tiež rozvoj technológie. Elektromobily umožňujú jazdiť bez produkovania emisií, pretože nemajú spaľovací motor. Musia sa však nabíjať. Ako riešiť ich nabíjanie? Je lepšie nabíjať doma alebo vo verejných nabíjacích sieťach?

Nabíjanie elektromobilov v domácnosti

Medzi základné formy nabíjania elektromobilov patrí nabíjanie na verejných miestach, prípadne nabíjanie z domáceho zdroja. Obidva tieto spôsoby majú svoje plusy aj mínusy, ktoré je dobré poznať. Nabíjanie elektromobilu priamo z pohodlia domova počas vášho spánku je najpreferovanejším spôsobom nabíjania. Domáce nabíjanie sa dá realizovať prakticky dvoma spôsobmi: udržiavacie nabíjanie alebo nabíjanie striedavým prúdom.

nabíjanie

Udržiavacie nabíjanie sa realizuje prostredníctvom klasickej zástrčky na 220V. Nemusíte nič inštalovať, no rýchlosť nabíjania je pomerne malá. Tento typ nabíjania nie je vhodný pre pravidelné nabíjanie, ale len pre naliehavé prípady. Používanie tohto typu nabíjania môže viesť aj k veľkým stratám financií pri platení dodávky elektrickej energie. Nabíjanie striedavým prúdom sa naopak realizuje prostredníctvom domácej nabíjačky. Ide o najpopulárnejší a tiež aj najvhodnejší spôsob nabíjania v domácnosti.

Použitím domácej nabíjačky dochádza k využitiu 230 V zásuvky, pričom samotný čas nabíjania je omnoho kratší. Ak chcete používať takýto typ nabíjania, nevyhnutnú súčasť predstavuje montáž domácej nabíjačky – ideálne je jej umiestnenie v garáži alebo na príjazdovej ceste. Ide o pohodlný spôsob ako pravidelne nabíjať váš automobil, ak máte pre takýto spôsob nabíjania uspôsobené prostredie.

Verejné nabíjačky pre elektrické vozidlá

nabíjačka elektromobilov

Nabíjačky elektromobilov sa dajú používať aj prostredníctvom dostupných verejných sietí. V tomto prípade ide o nabíjanie striedavým prúdom alebo omnoho častejšie rýchle nabíjanie s využitím jednosmerného prúdu. Obidve tieto možnosti sú pritom omnoho rýchlejšie ako nabíjanie doma a v súčasnosti už na Slovensku nájdete pomerne hustú sieť verejných nabíjacích staníc. Nachádzajú sa predovšetkým pri nákupných strediskách, či v centre mesta.

Verejné nabíjacie stanice sú v súčasnosti nesmierne inteligentné a pohodlné, vďaka čomu viete bez problémov s elektromobilom cestovať aj na dlhšie vzdialenosti. Niektoré vám po nabití pošlú upozornenie na telefón, prípadne si môžete nabíjanie sledovať prostredníctvom aplikácie. Za najvýhodnejší spôsob sa považuje zakúpenie “paušálu” prostredníctvom ktorého môžete nabíjať na verejných staniciach za výhodnejšiu cenu a omnoho rýchlejšie.