Mobil patrí jednoznačné medzi naše najpoužívanejšie kúsky elektroniky. Každodenným používaním aj niekoľko hodín denne kladieme na tieto produkty celkom vysoké nároky. Práve preto by sme mali byť aj pri výbere týchto produktov ostražití a vyberať si mobily s naozaj dobrými parametrami, za ktoré si treba často aj priplatiť. Ktoré parametre sú pri výbere mobilného telefónu dôležité? Do čoho sa oplatí investovať a kedy by ste si mali dať pozor?

Smart mobil

Najčastejšie vyrábaným a tiež aj používaným typom mobilov sú jednoznačne smartphony. Dotykové telefóny, ktoré používame sú naozaj inteligentné a poskytujú nám mnoho zaujímavých služieb, ktoré nám uľahčujú každodenný život. Pre starších sú však ešte stále vhodné aj tlačidlové mobily, ktoré síce neponúkajú také množstvo funkcií, no sú prehľadné a ľahko ovládateľné. Keďže sa však smartphony využívajú viac, poďme sa spolu pozrieť na to, ako si efektívne môžete vybrať aj Vy ten svoj.

mobil

Cena

Aj keď by ste určite nemali vyberať len podľa ceny, cenová kategória produktu je nesmierne dôležitá. Určte si koľko ste ochotný do produktu investovať a hľadajte najlepší produkt v tejto cenovej kategórii. Vo všeobecnosti sa si môžete mobil vyberať podľa týchto cenových kategórií:

LOW-END

Ide o nižšiu cenovú kategóriu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 65-160€. Tieto mobily nemajú problém so zvládnutím základných funkcií a oplývajú aj jednoduchším fotoaparátom. Prakticky vám vystačia na bežné používanie, no nezahráte si na nich žiadne náročnejšie hry. Niektoré môžu mať problém so zamŕzaním, prípadne neutiahnu viac aplikácií naraz. Tu však hovoríme o rôznych typoch, takže v tejto kategórii môžete nájsť aj slušné kúsky.

Stredná trieda

Zlatá stredná cesta zahŕňa mobilné telefóny v cenovom rozmedzí od 170-400€. Tieto mobily patria už medzi kategóriu, ktorá uspokojí každého používateľa. Majú dobré rozlíšenie, kvalitný fotoaparát a veľkú pamäť. Taktiež vás pri nich poteší plynulý chod, bez akéhokoľvek sekania.

HIGH-END

High-end trieda mobilných telefón už predstavuje mobilné telefóny z najnovšími technologickými vychytávkami a maximálnym výkonom. Často tieto mobily majú zaujímavé a prepracované dizajny a naozaj neuveriteľne dobré fotoaparáty. Cenové rozpätie sa však pri týchto mobiloch pohybuje v rozpätí 400-1300 eur, takže predstavujú naozaj solídnu investíciu.

mobil

Základné parametre

Medzi základné parametre, ktoré by ste pri výbere mali sledovať patrí určite procesor. Ide vlastne o jadro fungovania celého mobilného telefónu a vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím viac jadier, tým lepší výkon. Pre plynulý chod vášho mobilného zariadenia odporúčame minimálne 4 jadrový procesor.

Displej je pre vás ako používateľa veľmi dôležitý. Od toho sa odvodzuje samotné rozlíšenie, ktoré určuje aj jemnosť displeja. V tomto ohľade sa však nemusíte vždy hnať za čo najdokonalejším rozlíšením, pretože prináša so sebou aj nevýhodu v podobe vyššej ceny a nižšej výdrže batérie. Najbežnejšie rozlíšenie v súčasnosti je Full HD, ktoré je pre väčšinu mobilných telefónov postačujúce.

Operačná pamäť RAM je pre správne a rýchle fungovanie mobilného telefónu nesmierne dôležitá. Čím je totiž väčšia, tým viac aplikácií môže bežať súčasne. Najlepšou zlatou strednou cestou je 2-3GB operačná pamäť RAM, ktorá je už dnes štandardom pre plynulý chod.

Medzi ďalšie základné parametre, ktoré využívame veľmi často patrí kvalita fotoaparátu. Počet megapixelov na kvalitu samotnej fotografie nemá veľký vplyv a preto je tento údaj zanedbateľný. Dôležité je aby mal hlavný fotoaparát aspoň 8 Mpx. Svetelnosť je dôležitá, aby fotoaparát vedel vyhotoviť fotografiu aj v horších svetelných podmienkach. Výhodou môže byť aj duálny snímač, ktorým dnes už smartphony oplývajú.