Amazon poskytuje svoje služby verejnosti už takmer 30 rokov. Jeho podnikanie sa za tento čas značne rozrástlo. Na základe dopytu ponúka rozsiahle množstvo tovaru z rôznych odvetví, ale aj napríklad prenájom dátových úložísk či iné služby. Aké ďalšie výhody má Amazon a prečo je tak vyhľadávaný?

Amazon e-shop: Čo stojí za jeho úspechom?

V roku 1994 chcel zakladateľ Jeff Bezos prísť na trh s pútavým názvom pre svoju novú spoločnosť a tak ju pomenoval podľa známej juhoafrickej rieky. Amazon sa zároveň začína na prvé písmeno abecedy, čo bol ďalší bod, ktorý sa snažil splniť. Podnikatelia následne začali riešiť o niečo podstatnejšiu otázku: Aký druh tovaru budú zo začiatku predávať? Na základe uskutočneného výskumu dospeli k záveru, že pravdepodobne najlepšou možnosťou bude predaj kníh.

Aj napriek silnej konkurencii sa spoločnosť za krátky čas rozrástla a dnes už môžeme nájsť aj Amazon na Slovensku (Bratislava, Sereď). Jeho sortiment sa tiež značne rozšíril o zaujímavé produkty:

 • Knihy a čítačky elektronických kníh
 • Filmy a ich streamovanie
 • Domáce potreby
 • Elektronika
 • Hračky
 • Prenájom výpočtových zdrojov a dátových úložísk

Ceny tovarov na webovej stránke sú vo všeobecnosti nižšie, čo je značná výhoda pre spotrebiteľov. Dostupnosť zohráva kľúčovú úlohu v predaji – v kamenných obchodoch často nenájdete špecifický tovar, ktorý sa nakupuje len zriedkakedy. Amazon.sk e-shop však uvedenou vlastnosťou disponuje.

Amazon Prime Slovensko ponuka

Pokiaľ nie ste členom Amazon Prime, pravdepodobne vás môže zaujímať, na akom princípe funguje. Ide o predplatenú službu, poskytujúcu rôzne výhody pre jej používateľov. Zrýchlená doprava a čas doručenia, prístup k exkluzívnejšiemu typu ponúk, či bezplatné mesačné videohry sú jednými z hlavných benefitov. Fanúšikovia televízie obľubujú práve službu Prime Video, kde je možné neobmedzené streamovanie filmov a seriálov z pohodlia svojho domova. Momentálna cena za využívanie Prime Video je 5,99 eur mesačne.

Do členstva môžu vstúpiť aj študenti. Amazon Prime Student zahŕňa šesť mesačnú skúšobnú lehotu a dá sa vlastniť až do ukončenia štúdia na danej škole. Stojí o polovicu menej ako klasická verzia, kde zaujímavou výhodou je „hudobná knižnica“ za poplatok, do ktorej sa zmestia až desiatky miliónov skladieb.

Zásielkový obchod Amazon: Ako funguje?

Do skladov spoločnosti Amazon privážajú nákladné vozidlá širokú škálu produktov. Transport tovaru je efektívne zabezpečený a do centra spoločnosti v danom meste sa dostane bez väčších problémov. Po tom, čo si na Amazon e-shop objednáte preferovaný výrobok, zamestnanci Amazonu ho zabalia, pričom počítačový systém sleduje celý priebeh balenia aby sa uistil, že nedôjde k chybe. Šetrenie času poskytuje aj systém čiarových kódov, vďaka ktorému zamestnanec presne vie, v ktorom oddelení skladu nájde požadovaný výrobok.

Spôsob prepravy značne ovplyvňuje rýchlosť doručenia. Slovensko najčastejšie využíva spoľahlivý výber vozidiel a to tých, určených na cestnú nákladnú prepravu. Ako zásielkový obchod Amazon vie, v akom čase vám príde balík? Čas dodania zásielky vypočítavajú na základe pracovných dní, pričom víkendy a sviatky sa do prepravy nezvyknú zahŕňať.

Ak z Amazonu objednávate prvýkrát a nie ste si istí postupom, pomôcť vám môže inštruktážne video, ktoré vysvetľuje, ako na stránke vytvoriť úspešnú objednávku:

Významný zamestnávateľ na Slovensku

V mestách BratislavaSereď nájdete slovenské sídla spoločnosti Amazon, s možnosťou podania žiadosti o zamestnanie. Podľa najnovších dostupných informácií sa výška vstupného platu pohybuje v hrubom približne od 1170 do 1250 eur, čo pre nového zamestnanca vôbec nie je zlé. Ak spĺňate potrebné kvalifikácie a skúsenosti pre pozíciu vedúceho tímu, nástupný plat v hrubom dostanete v rozmedzí 1470 až 1550 eur. Osoby so záujmom o brigádnickú činnosť nájdu uplatnenie najmä cez hlavnú sezónu, s nárokom na odmeny podľa zásluh.

Aktuálne recenzie slovenských zamestnancov vyzdvihujú pozitívna Amazonu ako zamestnávateľa najmä pre jeho:

 • Starostlivosť o zamestnancov
 • Priateľskú atmosféru
 • Príležitosť kariérneho rastu
 • Vhodnú dĺžku pracovných prestávok
 • Nepodceňovanie hygienických opatrení
 • Kolektív rôznych vekových kategórií
 • Rovnováhu medzi osobným a pracovným životom