Turistika je veľmi obľúbená voľnočasová aktivita, ktorá zahŕňa príjemný pobyt v prírode a zaujímavé zážitky. Práve preto si získava čoraz viac stúpencov. Ľudia, ktorí začínajú s turistikou však nemajú veľký prehľad o tom, čo skutočne na túru potrebujú a ako sa efektívne pobaliť. Práve preto vám prinášam moje overené rady na to, ako vyraziť na túru bezpečne s riadne nabaleným batohom.

Oblečenie

Ešte predtým ako sa na túru vyberieme potrebujeme zohnať kvalitné turistické oblečenie. V zime určite nič nenahradí termo bielizeň, do ktorej sa oplatí investovať. Vo všeobecnosti však siahajte po kúskoch zo vzdušných materiálov, ktoré sú určené na pohybové aktivity. Najlepšou alternatívou je vrstvenie, kedy si môžete vytvoriť niekoľko tenších vrstiev, ktoré môžete počas výstupu vyzliekať a naspäť obliekať. Zamedzíte tak nadbytočnému poteniu a tiež sa budete cítiť pohodlne.

Aj keď neprší, je dobré mať v batohu aspoň pršiplášť alebo inú nepremokavú bundu. Odporúčam predovšetkým dlhé nohavice, ktoré vás ochránia.

turistika

Batoh a topánky

Kvalitné trekové topánky dokáže pri akomkoľvek výstupe zázraky. Budete sa pohybovať ladne po akomkoľvek teréne a bez problémov udržiavať stabilitu. Pri výbere trekovej obuvi sa treba však určite pozerať najmä na konkrétne kategórie, keďže sú rozdelené najmä podľa jednotlivých povrchov, na ktorých sa budete pohybovať.

Batoh, ktorý si vyberiete by mal byť najmä priestranný a mal mať prehľadne usporiadané priehradky. Určite v ňom nesmie chýbať zásoba jedla a tekutín. Nevyhnutnou súčasťou balenia by malo byť aj náhradné oblečenie, baterka, vreckový nožík, pokrývka hlavy, pršiplášť, krém na opaľovanie a aspoň základy z lekárničky, aby ste sa zaobišli pri úraze. Prvoradá je vaša bezpečnosť a pri túre treba myslieť naozaj na všetko.

Čím ťažší máte batoh, tým pevnejšiu by ste mali mať podrážku.

Základom je užiť si to!

Aj napriek tomu, že je potrebné myslieť na všetko, neoberajte sa o úžasné zážitky prílišným strachovaním. Veď to pravé dobrodružstvo často začína tam, kde končí úpenlivé sledovanie pravidiel. Doprajte si kvalitný čas v prírode a budete vidieť, že turistika je aktivitou, ktorá si vyžaduje veľkú dávku elánu, no napriek tomu vás nabije nespočetným množstvom pozitívnej energie.

výhľad

Ako chodíte na turistiku vy? Čo nevyhnutne potrebujete v batohu? Podeľte sa s nami o vaše know-how v komentároch!