Začiatočník či ostrieľaný profesionál, každý, kto sa chystá na zjazdovku alebo len na zimnú prechádzku do prírody, sa bez poriadnej lyžiarskej bundy nezaobíde. Možností na výber máte neúrekom – rôzne farby, dizajny a prevedenia, dĺžky, praktické detaily môžu poriadne zamotať hlavu pri rozhodovaní. Nájsť si tú správnu môže vyzerať ako náročná úloha, no s našimi tipmi, na čo sa pri kúpe zamerať, bude všetko oveľa jednoduchšie.

Spísali sme pre vás postrehy na všetko dôležité, čo by vás pri nákupe novej lyžiarskej bundy malo zaujímať.

Lyžiarska bunda vám musí perfektne sedieť

Aby mohla lyžiarska bunda na sto percent plniť svoj účel, musí byť dostatočne priliehavá, pretože vás musí dokázať dobre zahriať, no nesmie byť príliš tesná, aby vás neobmedzovala v pohybe. Pri lyžovaní či snowboardovaní musíte mať voľnosť, inak si svoje obľúbené aktivity len ťažko vychutnáte naplno!

Pri nákupe sa preto zamerajte na veľkostnú tabuľku, aby ste si boli istí, že zvolená veľkosť vám bude dokonale sedieť. Ak máte pochybnosti, radšej si zmerajte miery a nezabudnite ani na oblečenie, ktoré pod bundou budete nosiť.

Sústreďte sa aj na dĺžku rukávov, aby boli dostatočne dlhé.

Detaily a vychytávky, ktoré je dobré na lyžiarskej bunde mať

Kvôli lepšej viditeľnosti a bezpečnosti odporúčame vyberať si modely, ktoré majú reflexné prvky. Oceníte aj snežný pás a vnútorné aj vonkajšie vrecká so zapínaním na zips na všetky potrebné drobnosti, ktoré chcete mať pri sebe.

Odnímateľná kapucňa alebo kapucňa, pod ktorú sa vojde prilba, ak ju pri jazde na lanovke zvyknete nosiť, bývajú tiež vyhľadávané charakteristiky. Rovnako aj nastaviteľné elastické manžety a šnúrky na dokonalé prispôsobenie bývajú tiež populárne drobnosti, na ktorých záleží a ktoré môžu výrazne dopomôcť k vysokému komfortu pri nosení.

Snehové manžety na rukávoch a snehové pásy zabraňujú tomu, aby sneh vnikol pod bundu a zamočil vás. Vždy je preto rozumnejšie uprednostniť model s týmito praktickými vychytávkami.

Ďalší, veľmi dôležitý detail – vysoký, stojačikový golier ochráni váš krk omnoho lepšie ako nižšie goliere, hoci aj so šálom. Ak sa do lyžovania poriadne opriete, alebo sa vyberiete na prechádzku počas slnečného, no mrazivého dňa, môžete sa potiť. Vetracie zipsy v podpazuší veľmi elegantne vyriešia tento problém.

Technické vlastnosti, bez ktorých to nejde

Pri lyžovaní vás môže prekvapiť silný vietor, takže potrebujete okrem dobrej priedušnosti aj bundu, ktorá sa môže pochváliť skvelou technickou odolnosťou proti vetru, aby vás neprefúkalo.

Priedušnosť a zároveň nepremokavosť sú vlastnosti, vďaka ktorým sneh ani dážď nepreniknú dnu, no váš pot má možnosť unikať. O tieto vlastnosti sa zvyčajne starajú membrány. Nepremokavosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom určuje takzvaný vodný stĺpec a čím vyššie číslo výrobca udáva, tým viac od bundy môžete očakávať.

Svoju zimnú výbavu môžete rýchlo a jednoducho z pohodlia domova vyriešiť na Bolf.sk. Nakúpte kvalitné lyžiarske bundy za skvelé ceny a užite si zimu bez obmedzení!